AktualnościBaza wiedzy

Jak przygotować się do remontu poddasza?

Remont w domu warto zaplanować z wyprzedzeniem, dzięki czemu pozostaje czas na wybór takich rozwiązań, które pozwolą polepszyć komfort użytkowania wnętrz. W tym artykule przybliżymy sprawdzone sposoby na to, jak przygotować się do remontu poddasza.

Ceny remontu poddasza są zróżnicowane. Mogą wahać się od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – wszystko zależy od tego, czy będzie to adaptacja całkiem nowego pomieszczenia, czy remont użytkowanego wnętrza, który z oczywistych względów jest tańszy.

Planowanie układu pomieszczeń

Jeśli zależy nam na zwiększeniu komfortu, przed remontem poddasza, dobrze zaplanować układ pomieszczeń. Niższe kondygnacje lepiej sprawdzają się w strefie dziennej – kuchni czy salonie, dlatego na poddaszu, warto zaaranżować strefę osobistą – sypialnię bądź łazienkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie zostanie oddzielone od hałasów i zyska na prywatności. Równie popularnym rozwiązaniem jest aranżacja poddasza na domowe biuro czy bibliotekę – z miejscem do relaksu.

Więcej światła i przestrzeni

Podczas adaptacji poddasza, istnieje ograniczenie w postaci dostępnej przestrzeni. Jednak aby uzyskać dodatkowe centymetry, obecnie instaluje się nowoczesne okna i balkony dachowe. Popularne są lukarny dachowe, które swą sławę zyskały dzięki dużej funkcjonalności oraz walorom estetycznym. Nadają nowoczesny wygląd nie tylko samemu wnętrzu, ale również całemu budynkowi. Ponadto zapewniają szeroki widok na zewnątrz oraz optycznie powiększają pomieszczenie.

A latem?

Latem, gdy na zewnątrz temperatura znacząco rośnie, na oknach dachowych montowane są markizy przeciwsłoneczne.                Takie rozwiązanie, redukuje ilość ciepła wpadającego do wewnątrz, aż o 76% – bez zasłaniania widoku na okolicę. Markizy montowane są od wewnątrz, po zewnętrznej stronie okna. Dla zwiększenia komfortu domowników — obecnie popularnym rozwiązaniem są markizy sterowane elektrycznie lub solarnie.

Wnętrze poddasza

Skośne ściany poddasza wyglądają efektownie, jednak utrudniają aranżację dostępnej przestrzeni. Na etapie projektu należy zwrócić uwagę na to, jaki cel będzie spełniało pomieszczenie, ponieważ kosztownym będzie późniejsze podwyższenie ścianki kolankowej.

Poddasze zaaranżowane na przestrzeń użytkową powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Przy niskiej ścianie skośnej, warto ustawić komodę, biurko, szafki nocne, a nawet łóżko – z uwzględnieniem miejsca na swobodne z niego wstanie.

Jeśli jednak taka ściana wynosi blisko dwa metry, można wykorzystać tę przestrzeń na wyższe meble, szafę czy półki. Dobrym rozwiązaniem są meble robione na wymiar, dla maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Previous post

Podsufitka dachowa - jaką wybrać?

Next post

Trzy największe błędy dekarskie

No Comment

Leave a reply