Aktualności

Sprawdź dach po zimie!

Zima to trudny okres dla dachu. Na jego stabilność wpływa bowiem wiele różnych czynników. Z jednej strony, są to porywiste wiatry, coraz częstsze w tym okresie roku w naszym kraju, po drugie to wciąż występujący w wielu obszarach bardzo intensywny opad śniegu. Dach osłabiony przez działanie przyrody może okazać się być za mało wytrzymały, aby poradzić sobie z kolejnymi skrajnymi warunkami. Warto więc kontrolować jego stan regularnie.

Jedynym sposobem na bezpieczny, stabilny dach to jego konserwacja i kontrola – należy robić to nie tylko w wyznaczonych przez pory roku okresach, ale też zawsze wtedy, kiedy dom wystawiony będzie na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Choćby ciężkiego, osłabiającego konstrukcję dachu śniegu. Na co więc szczególnie zwracać uwagę podczas takich kontroli?

Pierwsza i najważniejsza w kolejności powinna być więźba dachowa. To ona stanowi bowiem podporę całej konstrukcji oraz warstw izolacji i pokrycia zabezpieczających dom. Aby mieć pewność, iż wytrzyma ona trudne warunki, powinna być stale w świetnej kondycji. A to możliwe jest tylko wtedy, kiedy zabezpieczona zostaje przede wszystkim przed wilgocią.

Drewno nie znosi bowiem wody. Zawilgocone traci wytrzymałość, pęcznieje oraz narażone jest rozwój pleśni, grzybów oraz owadów. Kiedy na więźbie więc znajdą się jakieś ślady tych maleńkich i tych większych organizmów, należy bezwzględnie skontaktować się z mykologiem budowlanym, który za pomocą specjalnych środków chemicznym pozbędzie się niszczących drewno larw owadów. Kiedy jednak zewnętrzna warstwa więźby będzie już „przeżarta” niezbędne może okazać się jej ociosanie oraz ponowne zabezpieczenie.

Kontrolując dach – szczególnie po zimie – warto sprawdzić także stan krokwi. Największym niebezpieczeństwem jest jej nadmierne wygięcie. Najczęściej wynika ono z błędów konstrukcyjnych i projektowych, a w tym wybór zbyt ciężkiego pokrycia. Aby mieć pewność, iż dach wytrzyma kolejne kilogramy ciężkiego śniegu, warto więc skontaktować się z konstruktorem, który oceni czy niezbędne nie okaże się wzmocnienie osłabionych elementów krokwi. Najczęściej, aby to zrobić wykorzystuje się obustronne nakładki z desek, sklejki lub płaskowników stalowych. W ostateczności zaś, niezbędne będzie zastąpienie całej krokwi nową.

Z kontrola dachu nie warto czekać. Dach to jeden z tych elementów domu, który decyduje o bezpieczeństwie jego mieszkańców. Tylko regularnie konserwowany jest w stanie zapewnić je na długie lata.

Previous post

O błędy łatwo, czyli na co uważać przy systemie syfonowym

Next post

Moc kwadratu: Galeco DACHY PŁASKIE

No Comment

Leave a reply