Baza wiedzyDachyPokrycia dachowe

Blachodachówka – jaki powinna mieć spadek?

Wbrew pozorom rodzaj pokrycia dachowego wybiera się nie tylko pod kątem jego estetyki. Bardzo ważne jest bowiem to, aby materiał ten odpowiednio dobrać do nachylenia dachu budynku. Chcesz, aby zwieńczeniem Twojego domu była blachodachówka? W takim razie sprawdź już teraz, przy jakim spadku połaci możesz zastosować dachówkę modułową!

Nachylenie dachu – dlaczego trzeba brać je pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Tzw. spadek dachu budynku to nic innego, jak wartość jego nachylenia względem płaszczyzny poziomej. Zwykle jest wyrażana w stopniach, ale czasem stosuje się także skalę procentową. W tym drugim przypadku mamy do czynienia ze stosunkiem długości połaci do jej wysokości. Jednak dlaczego parametr ten trzeba brać pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Poszczególne materiały, takie jak np. dachówka modułowa, cechują się różnymi stopniami szczelności. Zasada jest w tym przypadku prosta – im bardziej płaski dach, tym szczelniejsze musi być jego pokrycie. Przy mniejszym nachyleniu, woda spływa wolniej, a więc dłużej zalega na połaci.

Blachodachówka – przy jakim nachyleniu dachu można ją stosować?

Obecnie ten rodzaj pokrycia dachowego cieszy się ogromną popularnością. Blachodachówki zaliczają się do lekkich materiałów. Ich ogromną zaletą jest ponadprzeciętna żywotność. Dachówki modułowe od najlepszych producentów, takich jak Galeco, objęte są nawet ponad półwieczną gwarancją!

Jednak istnieją pewne ograniczenia związane z ich montażem. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami budowlanymi, wolno je stosować na dachach o nachyleniu minimum 9°. Gdy połać dachowa jest bardziej płaska, blachodachówkę również można na niej kłaść, ale wyłącznie na sztywnym poszyciu. Jego konstrukcję, zwykle wykonaną z drewna, należy zabezpieczyć papą.

Montaż blachodachówki może być bardzo prosty!

Twój dach spełnia normy techniczne związane z pokryciem go blachodachówką? Jeśli tak i planujesz wybrać ten materiał, postaw na dachówkę modułową. To gotowy, specjalnie zaprojektowany system, który cechuje się wyjątkowo prostym montażem. Jest przy tym estetyczny i odporny na trudne warunki atmosferyczne.

Previous post

Jak dbać o rynny ukryte?

Next post

Zalety i wady blachodachówki

No Comment

Leave a reply