Baza wiedzyMateriały

Ile zapłacimy za wykonanie dachu? Planowanie kosztów

Wykonanie dachu jest czasochłonne i kosztowne. Nie znaczy to jednak, że warto na nim oszczędzać. Wręcz przeciwnie – im lepsze materiały i bardziej doświadczona ekipa dekarska, tym większe prawdopodobieństwo, że przez następne lata ominie nas konieczność napraw.

Przede wszystkim jakość

Cena dachu zależy przede wszystkim od użytych materiałów i od stopnia skomplikowania projektu. Płacimy nie tylko za pokrycie dachowe, ale także więźby i materiały izolacyjne, takie jak ocieplenie czy folie wstępnego krycia. Najlepiej, żeby wybierane przez nas materiały posiadały odpowiednie certyfikaty – wtedy będziemy mieć pewność, że są one wysokiej jakości i będą nam służyć przez lata. Oczywiście zawsze możemy wybrać tańszą opcję, ale musimy mieć świadomość, że ponosimy pewne ryzyko. Jeśli jakość wyrobów okaże się słaba, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do poniesienia kosztów naprawy, albo nawet wymiany najważniejszych elementów (np. pokrycia). Wtedy dach będzie kosztował nas dużo więcej, niż gdybyśmy od razu kupili lepsze materiały.

Im mniejsze, tym lepsze

Podczas obliczania ceny dachu zacznijmy od ustalenia takich parametrów, jak koszt metra kwadratowego pokrycia dachowego. Musimy dokładnie określić, ile materiału będziemy potrzebować. Następnie zastanówmy się, jakie elementy dodatkowe chcemy zamontować (wykończeniowe, kształtowe, systemowe). Cena pokrycia dachowego zależy także od wielkości elementów. Im są one mniejsze, tym łatwiej je założyć. Do małych elementów wykończeniowych należą m.in. dachówki ceramiczne lub cementowe, do dużych – np. blacha. Podczas docinania na wymiar marnuje się sporo materiału, co trzeba koniecznie wziąć pod uwagę. W przypadku mniejszych dachówek ilość odpadów udaje się zminimalizować, co oznacza mniejszy koszt montażu.

Drobnym drukiem

Wybierając pokrycie dachowe i dodatkowe elementy wykończeniowe, dokładnie zapoznajmy się z gwarancją producenta. Czytajmy wszystko, nawet (a raczej szczególnie) to, co zapisane jest drobnym drukiem. Gwarancja powinna być jak najprostsza i jasna w odbiorze. Wszelkie niejasności najlepiej wyjaśnić u źródła, oczywiście przed zakupem materiału. Koszt wykonania dachu zależy również od tego, czy poszczególne elementy będą obrabiane u wytwórcy czy już bezpośrednio na placu budowy. Dotyczy to np. więźby dachowej i sposobu jej impregnacji. Zrobienie tego u producenta będzie droższe, ale materiał z pewnością okaże się bardziej trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Previous post

Budujemy dach. Od czego zacząć?

Next post

Tanim kosztem, czyli pozorna oszczędność

No Comment

Leave a reply