Baza wiedzyDachyPokrycia dachowe

Jak konserwować dach z blachodachówki?

Ogromna popularność blachodachówki nie jest przypadkowa. Materiał ten odznacza się nie tylko estetycznym wyglądem i przystępną ceną, ale także ponadprzeciętną wytrzymałością. Nie trzeba go regularnie zabezpieczać, ale pomimo tego warto od czasu do czasu sprawdzić jego stan techniczny. Na co zwrócić uwagę podczas takiej inspekcji i jak wygląda ewentualna konserwacja dachu? Sprawdź już teraz!

Kiedy robić inspekcję dachówki modułowej i na co zwrócić uwagę?

Wysokiej jakości dachówka modułowa jest wyjątkowo odporna zarówno na uszkodzenia, jak i działanie trudnych warunków atmosferycznych. Do tego nie trzeba jej regularnie czyścić, a i rzadko kiedy pojawia się na niej mech.

Pomimo tego zaleca się, aby chociaż raz w roku powierzchownie sprawdzić stan blachodachówki. Co kilka lat warto natomiast zająć się kompleksowym przeglądem tego pokrycia. Należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • obecność głębokich zarysowań, w których może pojawiać się korozja,
  • nagromadzenie zanieczyszczeń w zakamarkach dachu (mogą zatrzymywać wilgoć, przyczyniając się do degradacji dachówki modułowej),
  • odpryski farby.

Jak wygląda konserwacja dachu?

Jeśli chcesz, aby blachodachówka na długo zachowała się w doskonałym stanie, od czasu do czasu zajmij się jej myciem. Zaleca się robienie tego raz na 5 lat, najlepiej z użyciem myjki ciśnieniowej. Wodę staraj się lać od góry, aby nie dostała się do warstwy ocieplenia pod dachówką modułową. Do czyszczenia nie stosuj agresywnych detergentów oraz szczotek.

Konserwacja dachu to także jego malowanie. Należy je wykonać w momencie, gdy na blachodachówce znajdziesz uszkodzenia powłoki farby. Takie miejsca musisz dokładnie wyczyścić, w tym usunąć luźną farbę i całą rdzę, jeśli już się pojawiła. Dobrze odtłuszczone powierzchnie pomaluj podkładem antykorozyjnym, a następnie farbą renowacyjną.

Piękny i solidny dach na lata

Jak widzisz, wykonanie konserwacji dachówki modułowej nie jest procesem szczególnie uciążliwym. Przeprowadzaj ją regularnie, a na pewno dach Twojego domu na długo zachowa swój piękny wygląd. Pamiętaj, aby blachodachówkę czyścić i malować zgodnie z zaleceniami producenta.

Previous post

Jakie pokrycie dachowe do domu typu stodoła?

Next post

Jak uszczelnić komin na dachu?

No Comment

Leave a reply