Baza wiedzyDachy

Jak uszczelnić komin na dachu?

Przeciekający dach to problem, który może spotkać każdego właściciela budynku. Nawet pokrycie go nowoczesną blachodachówką nie gwarantuje idealnej szczelności. Najsłabszym punktem tej konstrukcji jest bowiem komin, a konkretniej miejsce jego łączenia z połacią. To właśnie tam najczęściej dochodzi do przecieków. Z dalszej części wpisu dowiesz się, jak je uszczelnić – sprawdź już teraz!

Dlaczego dach często przecieka przy kominie?

Musisz mieć świadomość tego, że komin nie może być „na sztywno” połączony z dachem. Są to dwa niezależne elementy konstrukcyjne, które pracują względem siebie. Przesunięcia są niewielkie, ale to wystarczy, aby pojawiły się szczeliny, przez które dostaje się woda. Z biegiem czasu miejsce łączenia może ulegać degradacji, co skutkuje powiększaniem się pęknięć.

Nie ma tutaj znaczenia, czy na dachu znajduje się blachodachówka, dachówka ceramiczna czy np. zwykła papa. W każdym przypadku uszczelnienie komina jest tak samo ważne, jak i niestety trudne.

Jakie są sposoby uszczelniania kominów?

Obecnie praktykuje się dwie metody zabezpieczania miejsc, w których komin styka się z pokryciem dachowym:

  • mocowanie blachy profilowanej,
  • naklejanie specjalnych taśm uszczelniających.

Wykorzystanie blachy profilowanej

Metodę tę stosuję się przy wielu pokryciach dachowych, w tym z blachodachówki. Warunkiem koniecznym jest to, aby kąt spadku w miejscu łączenia mieścił się w zakresie od 15° do 70°. Do uszczelniania wykorzystuje się gotowe profile blaszane, które w razie potrzeby można poddać obróbce. Bardzo ważne jest to, aby zabezpieczyć krawędzie blachy przy ściankach komina (np. masą bitumiczną).

Taśmy uszczelniające

Rozwiązanie to stosuje się często tam, gdzie zastosowano takie pokrycia dachowe, jak klasyczna dachówka ceramiczna lub betonowa. Taśmy są elastyczne, przez co doskonale dopasowują się do miejsca aplikacji. Do tego mają samoprzylepną warstwę (klej butylowy), a więc ich montaż jest szybki i prosty.

Uszczelnienie komina zostaw w rękach fachowców

Zastosowanie odpowiedniej metody do uszczelniania komina na dachu to nie wszystko. Potrzebna jest także precyzja i duże doświadczenie. Z tego powodu takie prace najlepiej zlecać specjalistom z branży.

Previous post

Jak konserwować dach z blachodachówki?

Next post

Z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

No Comment

Leave a reply