Baza wiedzy

Jak założyć firmę dekarską?

O założeniu własnej firmy marzy coraz więcej młodych ludzi, którzy chcieliby pracować na własny rachunek. Niestety część z nich wybiera tzw. działalność na czarno z uwagi na obawy przed formalnościami i wyzwaniami, a także w związku z ogólnym przeświadczeniem, że firma i biznes przeznaczone są tylko dla wybranych.

W praktyce jednak, jeżeli ktoś posiada fach w ręku i umiejętności w swoim zawodzie, prowadzenie firmy nie powinno stanowić problemu, gdyż liczy się właśnie to, co potrafi się robić najlepiej.

Założenie własnej firmy wbrew pozorom nie jest takie trudne. Obecnie wszystko odbywa się centralnie i tak na prawdę wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie.

Dekarzom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, radzimy, aby na formę prawną swojej firmy wybrali jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Wiąże się to ze stosunkowo nieskomplikowanymi regułami i minimalnymi formalnościami. Tym, co odróżnia te dwie formy, to właściciele. W przypadku jednoosobowej działalności właściciel jest jeden, natomiast w przypadku spółki cywilnej właścicieli jest co najmniej dwóch.

Od 2011 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest zcentralizowana i pozwala na złożenie dokumentów w każdym urzędzie gminy.

Aby założyć swoją firmę, większość formalności załatwia się poprzez wypełnienie jednego formularza CEIDG-1. Na nim przedsiębiorca określa swoje dane, nazwę firmy, formę opodatkowania itd. Ponadto wypełnienie tego formularza spełnia jednocześnie warunki:

  • wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON
  • zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego NIP
  • oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych
  • zgłoszenia lub zmiany płatnika składek ZUS

W przypadku spółki cywilnej druk CEIDG-1 powinien złożyć każdy ze wspólników. Druk można złożyć do gminy na kilka sposobów: albo wypełnić go całkowicie przez Internet z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, albo wydrukować wypełnionego formularza i udać się z nim do urzędu. Można także po wypełnieniu pobrać ze strony kod i podać urzędnikowi, który od razu odnajdzie w bazie nasz wniosek i przygotuje do podpisu.

Złożenie wniosku w urzędzie gminy jest jednoznaczne z założeniem działalności gospodarczej. Dodatkowo należy wypełnić do ZUS druk ZUS –ZUA z określeniem płatnika składek i zgłoszenia do ubezpieczeń. W przypadku podatników VAT do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od założenia formy należy złożyć Vat-R. Wspólnicy spółki cywilnej powinni ponadto dopełnić formalności dotyczących podatku cywilnoprawnego PCC-3.

Więcej informacji na temat zakładania firmy oraz wszelkich formalności znajdziecie na stronie CEIDG.

Previous post

Montaż ukrytych rynien okiem wykonawcy

Next post

Zabezpieczenia przeciwśniegowe dla dachu i rynien

No Comment

Leave a reply