Baza wiedzy

Jak zostać dekarzem

Jeśli chcesz zostać dekarzem, musisz się napracować – nie będzie to wcale takie proste. Zwłaszcza w sytuacji, w której zawodu tego musisz uczyć się całkowicie od początku i nie masz wcześniejszego doświadczenia w tej pracy. Jak więc zostać dekarzem?

Po pierwsze ucząc się. Kandydat do zawodu powinien ukończyć trzyletnią szkołę zawodową o profilu budowlanym ze specjalnością dekarz. Po jej zakończeniu, przyszły dekarz ma obowiązek zdać egzamin w formie pisemnej i praktycznej, przeprowadzany pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Niestety, w Polsce niewiele jest szkół zawodowych, które kształcą dekarzy – mimo tego, iż zapotrzebowanie na kształcenie w tym zawodzie jest duże. Dlatego właśnie niełatwo znaleźć grupę. Bywa bowiem tak, że akurat w danym regionie nie zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

Jest więc jeszcze inne wyjście – samodzielna, choć pod okiem fachowca, nauka na budowie. Osoby, które przez ponad trzy lata pracują jako dekarze i mają udokumentowany staż pracy, mogą podejść do egzaminu na zasadach eksternistycznych.

Przewidziano także wyjście dla osób dorosłych, którym zależy na tym, aby się przekwalifikować i zacząć pracować jako dekarz. Zawodu tego można się bowiem uczyć także na kursach kwalifikacyjnych. Jednym z miejsc, gdzie kurs taki można odbyć jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce-Letnisku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce Letnisku. Placówka ta od wielu lat prowadzi innowacyjne kształcenia w oparciu o nowoczesną formułę, polegającą min. na uzupełnianiu opracowanych i zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podstaw programowych dla poszczególnych zawodów w treści zgodne z potrzebami lokalnego i ponadlokalnego rynku pracy oraz oczekiwaniami i zainteresowaniami uczestników poszczególnych form kształcenia. W trakcie trzech semestrów nauki weekendowej zdobyć można zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną – aby możliwie ułatwić kursantom zdobycie kwalifikacji, zajęcia prowadzone są zarówno w Centrum (praktyczne) jak i przez internet (teoretyczne).

Kiedy więc zdobędzie się odpowiednie kwalifikacje oraz zda państwowy egzamin wystarczy już tylko przejść badania lekarskie oraz neurologiczne, które dopuszczają do pracy na wysokości.

Previous post

Najpopularniejsze termoizolatory

Next post

Jesienne porządki

No Comment

Leave a reply