Membrana EPDM na pokrycie dachowe – instalacja cz. 1.
Membrana EPDM jest idealnym, wysokiej jakości pokryciem dla dachów płaskich na budynkach jednorodzinnych, garażach, altanach ogrodowych, werandach, balkonach, wiatach, korytach i lukarnach.
Choć membrana EPDM w Polsce jest rzadziej stosowania niż papa, coraz częściej wybierana jest przez wykonawców i inwestorów ze względu na trwałość oraz łatwość i szybkość montażu. Od kwietnia 2019 r. ten produkt wraz z akcesoriami będzie w sprzedaży firmy Galeco w ramach systemu Galeco DACHY PŁASKIE.
Instrukcja montażu membran EPDM zawiera podstawowe wskazówki i informacje dotyczące montażu hydroizolacji. Przed montażem membrany EPDM należy sprawdzić podłoże w poszukiwaniu jakichkolwiek uszkodzeń lub ostrych elementów i dokonać oględzin opakowania i rolki EPDM w poszukiwaniu jakichkolwiek uszkodzeń przed rozpoczęciem i w trakcie prac.
Przygotowanie
Kolejne czynności powinny przebiegać wg poniższych punktów:
– ustaw membranę EPDM najbliżej miejsca docelowego instalacji, kierunek odwijania rolki membrany wskazuje strzałka na opakowaniu.
– ustaw membranę tak aby każde łączenie było oddalone minimum 30 cm od wpustów dachowych.
– rozłóż membranę bez rozciągania, arkusze można przesuwać poprzez unoszenie i falowanie na wtłoczonym powietrzu pod spód.
– ustaw arkusze membrany EPDM obok siebie jeden przy drugim, odległość między krawędziami nie może przekraczać 10 mm. Pozostaw dodatkowe 50 mm membrany wzdłuż brzegu i attyki dachu.
– ułożoną membranę zostaw na co najmniej 30 minut przed instalacją. W zimne dni czas relaksacji membrany może się wydłużyć. W takim przypadku Galeco zaleca stosowanie mniejszych arkuszy w celu skrócenia czasu relaksacji i zapewnienia estetycznej oraz łatwej instalacji.
– użyj czasowego balastu kiedy jest konieczność.
Wykonaj proste cięcia za pomocą nożyczek, kredki i sznura traserskiego. Zapewnia to estetyczną i łatwą
Klejenie membrany EPDM
– wymieszaj w wiadrze klej do membrany przed i w trakcie użytkowania. Odpowiednio wymieszany klej zapewni właściwe wykonanie instalacji.
– nakładaj klej na obydwie powierzchnie, które będziemy sklejać.
– unikaj grudek i nadmiaru kleju podczas nakładania. Wydłuży to czas schnięcia i spowoduję niewłaściwą reakcję membrany na wysokie stężenie rozpuszczalników. Może to spowodować powstanie zmarszczek podczas łączenia obu powierzchni.
– należy uważać aby nie nałożyć kleju na powierzchnię przeznaczoną do łączenia arkuszy membran. W przeciwnym razie należy oczyścić powierzchnię usuwając nadmiar kleju.
– zużycie kleju zależy od rodzaju podłoża, a także od sposobu aplikacji. Szczegółowe informacje dotyczące wydajności kleju można znaleźć “1.2 wydajność gruntu i kleju”.
Nie sklejaj warstw membrany do momentu aż klej będzie suchy po dotknięciu. Czas schnięcia zależy od warunków atmosferycznych. Suchość kleju można sprawdzić w dwóch etapach:
– dotknij powierzchnię czystym, suchym palcem i upewnij się czy klej się nie ciągnie.
Rozwijaj membranę, zaczynając od złożenia. Używaj twardej szczotki, mocno dociśnij, zaczynając od środkowego punktu arkusza przesuwając się w kierunkach do zewnętrznych krawędzi po obu stronach, aby zapewnić równomierny kontakt i wypchnąć wszelkie pęcherzyki powietrza. Powtórz czynność do przyklejenia drugiej połowy arkusza.
No Comment