Baza wiedzy

Za co odpowiada dekarz, jeśli coś pójdzie nie tak?

Kodeks prawa cywilnego dotyczące rękojmi za wady nie pozostawia wątpliwości, dekarz odpowiada za wady wykonanych przez siebie robót. Te zaś mogą powstać zarówno podczas samej budowy czy montażu, jak i później, w czasie użytkowania dachu. Zgodnie z przepisami każdy wykonawca zamówienia jest odpowiedzialny za wszelkie wady techniczne, użytkowe i estetyczne, które powstały z jego winy. W takim przypadku inwestor może zażądać od wykonawcy usunięcia usterki. Jeśli zaś uzna, że same prace przebiegają w sposób niespełniający norm, ma prawo zerwać umowę i wybrać nowego wykonawcę. Co więcej, wszelkie dodatkowe koszty (w tym zwrot dostarczonych przez zamawiającego materiałów) spadają wówczas na tego, z kim umowa została zerwana.

Prace dekarskie objęte są również gwarancją. Jej standardowa długość zależna jest od rozległości podjętych prac. Jeśli dekarz odpowiedzialny jest jedynie za wzniesienie dachu, termin przedawnienia mija 2 lata od dnia zakończenia prac. W przypadku jednak, gdy jeden wykonawca stawia cały dom obowiązuje umowa o roboty budowlane, co wiąże się z wydłużeniem terminu przedawnienia do dochodzenia roszczeń do 3 lat od zakończenia prac.

Jeśli inwestor nie jest zadowolony z jakości prac, może domagać się usunięcia wad w wyznaczonym przez siebie terminie. Warto też pamiętać, że prawo daje możliwość obniżenia wynagrodzenia. Czasem jednak mamy do czynienia z sytuacją, kiedy są one na tyle poważne, że nie da się ich usunąć lub też wykonawca nie wywiązał się z terminu. Wówczas inwestor może odstąpić od umowy. Z drugiej strony, jeśli istnieje konieczność wprowadzenia korekt, również wykonawca ma prawo odmówić naprawy, argumentując, że byłoby to nieopłacalne. W takim przypadku zamawiający usługę może domagać się obniżenia ceny lub w przypadku istotnych wad odstąpić od umowy. Warto też pamiętać, że inwestor, który zauważył usterkę, zobowiązany jest do jej zgłoszenia w ciągu miesiąca od jej wykrycia. Jeśli tego nie zrobi traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady dzieła.

Niezwykle istotny jest fakt dokładnego dokumentowania przebiegu prac. Powinni robić to zarówno wykonawcy jak i inwestorzy. Jeśli bowiem zdarzy się tak, że sprawa trafi na wokandę, sąd domagać się będzie dokumentacji i często ta strona, która może pochwalić się lepszą, wygrywa.

Previous post

Okna dachowe w domach energooszczędnych i pasywnych

Next post

Dach w domku letniskowym

No Comment

Leave a reply