Szarość na dachu, minimalizm w sercu. Szare dachy coraz bardziej trendy
Od pewnego czasu w modzie architektonicznej królują surowe i proste wykończenia. Dotyczy to zresztą nie tylko dachów i elewacji, ale nawet wnętrz (np. wciąż popularny styl skandynawski). Tego typu aranżacje pewnie długo nie przestaną zachwycać Polaków, bo są nie tylko piękne, ale przede wszystkim praktyczne. Dlaczego warto więc postawić na dach skąpany w szarościach?
Szarość – twarz minimalizmu
Elewacja i dach domu to w pewnym sensie nasza wizytówka. Każdy, kto na nie spogląda, od razu poświadomie wie, czy ma do czynienia z kimś oszczędnym czy rozrzutnym, z kimś, kto podąża za trendami, czy może raczej osobą będącą tradycjonalistą i trzymającą się tego, co sprawdzone. Mimo, że w Polsce można spotkać naprawdę wiele aranżacji architektonicznych, proste bryły i ciemne dachy stają się coraz bardziej popularne. I nic w tym dziwnego, bo budynek zyskuje dzięki temu atrakcyjny, elegancki wygląd, który można nawet uznać za ponadczasowy. Minimalizm jest zresztą modny nie tylko w świecie architektury – niektórzy czynią z niego nawet styl życia, pozbywając się niepotrzebnych elementów z otoczenia i starając się żyć skromnie. Co najlepsze, minimalizm w architekturze wcale nie musi być nudny – wbrew pozorom najprostsze budynki niejednemu wydają się najbardziej eleganckie.
Do wyboru, do koloru
Co takiego ma w sobie szary dach, że Polacy coraz częściej wybierają go na pokrycie swojego domu? Jego największą zaletą jest chyba fakt, że pasuje on naprawdę do wszystkiego. Szarość na dachu z powodzeniem można bowiem połączyć zarówno z białą, jak i kolorową elewacją – i dom zawsze będzie wyglądał dobrze. Nawet więcej; szary dach wprost wyśmienicie wkoponowywuje się w surową, modną estetykę elewacji z cegły, drewna czy kamienia. Nie ma właściwie materiału, który nie pasowałby do szarości. Zastanawiając się jednak nad wyborem koloru elewacji, warto wziąć pod uwagę, że jaśniejsze kolory sprawią, że dach będzie wyglądał na ciemniejszy – szare dachówki w połączeniu z bielą na ścianach wydadzą się czarne. Ciemniejszy kolor elewacji to z kolei wrażenie jaśniejszej barwy na dachu.
Estetyczne wykończenie
Chcąc położyć na budynku szary dach, jakiego typu materiały powinniśmy brać pod uwagę? Najpopularniejsza i sprawdzona jest oczywiście blachodachówka lub blacha płaska. Szara blachodachówka może występować w różnych stylach wykończenia, dając nam naprawdę szerokie pole do popisu pod względem estetyki. Pokrycia mogą być gładkie lub chropowane, matowe albo błyszczące, metaliczne albo o wytłaczanej strukturze. Blacha płaska z kolei stanowi bardziej subtelne rozwiązanie, idealne dla tych, którym zależy na większej dyskrecji. Tego typu materiał można układać prostopadle do krawędzi okapu, na rąbek stojący. W ten sposób otrzymamy trwałe i estetyczne pokrycie, które będzie służyć nam przez lata. Warto pamiętać, że zarówno blachodachówki, jak i blachy płaskie, charakteryzują się wysoką odpornością na działanie promieniowania UV, korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Stosując te materiały, zapewniamy sobie dom nad głową na przynajmniej 50 lat.
No Comment