Baza wiedzyDachy

Zimowa ochrona dachu

Tegoroczna zima nie odpuszcza – w wielu regionach Polski temperatura utrzymuje się na poziomie poniżej zera stopni. Pada także śnieg, który w górach i na wsi jest piękną ozdobą krajobrazu, w mieście zaś zmorą właścicieli i zarządców domów oraz budynków i służb drogowych. Zdarza się bowiem, iż ci pierwsi zapominają o jednym ze swoich podstawowych zimowych obowiązków – odśnieżaniu dachu.

O usuwaniu śniegu z połaci dachowej lepiej jednak pamiętać. Ignorując przepisy prawa budowlanego lub zapominając o nich można narazić się na konsekwencje. Jest to najczęściej kara grzywny, która może wynosić od 100 do 5 tys złotych, choć prawo przewiduje nawet pozbawienie wolności do roku! Przy dużych opadach, przez które na dachu „wyrasta” kilkunastocentymetrowa śnieżna czapa, śnieg trzeba więc usuwać natychmiast. Jest bowiem bardzo niebezpieczny – nie tylko dla przechodniów, zwierzęta czy samochody, narażone na uszkodzenia przez jego osunięcie, ale także dla konstrukcji budynku.

Śnieg tylko pozornie jest bowiem leciutkim puchem. Im dłużej zalega on w jednym miejscu, tym bardziej zamienia się on w lód – to jak szybko zachodzi ten proces zależy nie tylko od zmienności temperatury, która powoduje naprzemienne topnienie i zamarzanie śniegu, ale też lokalizacji budynku, w tym wysokości nad poziomem morza. A to oznacza, iż jego ciężar stale rośnie. Jeden metr kwadratowy śniegu może więc waży nawet 50 kilogramów, co niekiedy dwukrotnie zwiększa obciążenie więźby dachowej. Usuwanie śniegu powinno być priorytetem szczególnie właścicieli domów o dachach płaskich lub o niewielkiej stromiźnie.

Pamiętajmy również, że śnieg zsuwający się z dachu zalega również w systemie rynnowym budynku zapychając go skutecznie i blokując odpływy. Topniejący śnieg i z powrotem zamarzający w postaci lodu powoduje niewydolność rynien i rur spustowych oraz znaczące ich obciążenie co może powodować obluzowaniem lub nawet wyrwaniem haków mocujących przy zbyt dużym obciążeniu wagowym. Dlatego czyszczenie i konserwacja rynien zimną powinna iść w parze z odśnieżaniem dachu.

Odśnieżając pamiętać należy bezwzględnie, iż to praca wiążąca się z pewnym ryzykiem. Do najczęstszych wypadków należą poślizgnięcia i upadki ze śliskiej powierzchni, które powodują poważne urazy. Dobrze więc zastanowić się nad tym, czy do odśnieżania nie zatrudnić ekipy specjalistów, którzy usuną zalegający śnieg z dachu bezpiecznie i zgodnie z przepisami BHP.

Dobrym pomysłem na śnieżny problem jest także zainstalowanie śniegochwytów. Są to elastyczne elementy, które chronią połać dachową oraz posesję przed zsuwającym się śniegiem. Wykonane z blachy, powinny być odpowiednio zamontowane oraz rozmieszczone na dachu – jest to zależne przede wszystkim od projektu dachu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż dwóch rzędów śniegochwytów – pierwszy znajduje się ok. 50 cm nad rynną, kolejny zaś ok 40 cm wyżej. Przy połaci dłuższej niż 5 m zalecane jest dodanie jeszcze jednego szeregu. Alternatywą dla takiego rozmieszczenia jest nieregularne zamontowanie śniegołapów na całej powierzchni dachu, tak by każdy z nich utrzymał śnieg z określonego odcinka dachu.

Zima więc zmusza wszystkich do ostrożności. Lepiej nie bagatelizować intensywnych opadów śniegu i nie zapominać o swoich obowiązkach. Można bowiem za to słono zapłacić.

Previous post

Kto jest kim w ekipie dekarskiej

Next post

Fakro zrobiła furorę na Budmie

No Comment

Leave a reply