Bez kategorii

Jak dobierać i mocować rynny w domach z krótkim okapem

Dachy z okapem są dziś bez wątpienia najczęściej stosowanym rozwiązaniem architektonicznym w domach jednorodzinnych. Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że możliwe jest zaprojektowanie zadaszenia, w którym element ten zostaje całkowicie pominięty lub też znacząco skrócony. Architekci obiektów energooszczędnych i pasywnych konsekwentnie rozwijają jednak nowy trend, a zainteresowanie ich pracami sukcesywnie wzrasta.

Okap stanowi dolną część dachu, która wystaje poza płaszczyznę budynku. W zależności od stylu przybiera różne formy i długości. Zwykle wysunięty jest o kilkadziesiąt centymetrów poza obrys ścian zewnętrznych, ale może też być bardzo krótki i kończyć się wraz z elewacją. Poza funkcją czysto estetyczną okap pełni też rolę zabezpieczającą. Ochrania fasadę przed ulewnymi deszczami oraz nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym nagrzewaniem się pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wspomnianych już domów energooszczędnych i pasywnych, okapy pomija się lub znacząco skraca. Wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do dodatkowego dogrzania budynku.

Dach na topie

Aktualne trendy architektoniczne opierają się w dużej mierze na minimalizmie i prostocie. Ze względu na chęć zachowania zwartej bryły budynku, projektanci rezygnują z wszelkiego rodzaju zdobień i elementów mogących zaburzyć czystość formy. W związku z tym nowoczesne domy pozbawione są długich okapów lub ich w ogóle nie posiadają. Decydując się na dach z krótkim okapem lub bez niego, główną kwestią, którą przyjdzie nam rozwiązać, będzie efektywne odprowadzenie wody deszczowej z jego powierzchni. Z zadaniem tym można sobie poradzić na kilka sposobów.

Wybór systemu rynnowego

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w przypadku dachu z krótkim okapem lub całkowicie go pozbawionym, możemy zamontować każdy rodzaj rynny. Sprawdzą się zarówno te o przekroju półokrągłym, jak i rynny w nowoczesnej formie kwadratowej. Dowolność wyboru panuje również w kwestii materiału, z którego wykonane będzie orynnowanie. Najbardziej popularne surowce to niezmiennie od lat: stal i pvc. Kryteria, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to więc przede wszystkim estetyka i wydajność. Rynny powinny komponować się z wyglądem całego budynku i tworzyć spójną całość z dachem. Efekt taki z łatwością uzyskamy wybierając system rynnowy wykończony maskownicą. To element, który zasłania przednią część rynny, dając tym samym wrażenie gładkiego wykończenia okapu.

Montaż orynnowania

Czy instalacja systemu rynnowego na dachu o krótkim okapie w jakiś sposób różni się od tej przeprowadzanej na dachu tradycyjnym? Odpowiedź jest prosta – nie. Niezmiennie najważniejszą pozostaje kwestia szczelności rynien. Postęp technologiczny i stałe udoskonalanie swoich produktów przez producentów systemów odwodnienia pozwalają niemalże wyeliminować ryzyko przeciekania. Łącząc to z prawidłowo przeprowadzonym montażem przez wykwalifikowanego dekarza, inwestor zyskuje pewność, że jego orynnowanie będzie skutecznie pełnić swoją funkcję. Choć w przypadku domów o krótkim okapie z powodzeniem można stosować każdy rodzaj rynien, to eksperci zgodnie zalecają korzystanie z dostępnych na rynku specjalnych systemów dedykowanych właśnie takim dachom. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość ukrycia w warstwie elewacji, a tym samym zachowania niezakłóconej formy architektonicznej budynku. Montaż systemu bezokapowego przebiega podobnie do tradycyjnego, aczkolwiek wymaga od wykonawcy większej dokładności, precyzji, a w niektórych momentach nieco odwróconej kolejności instalacji elementów. Poszczególne elementy orynnowania posiadają brzegi wyprofilowane w taki sposób, że jeden wsuwa się w drugi. Aby zapewnić całkowitą szczelność, styki dodatkowo skleja się. Rynny układa się na wieńcu bez spadku. W czasie montażu niezwykle istotne jest zastosowanie pasa podrynnowego oraz jego odpowiednie połączenie i szczelne zamocowanie odpływu. Należy pamiętać także o prawidłowym zamontowaniu rury spustowej, która powinna być solidnie sklejona za pomocą kleju agresywnego.

Decydując się na projekt z krótkim okapem, zyskamy dom, który cechować się będzie niebanalnym i przyciągającym uwagę wyglądem.

 

Previous post

Membrana EPDM na pokrycie dachowe – Instalacja cz. 2

Next post

Rynny wybieraj rozsądnie

No Comment

Leave a reply