Bez kategorii

Jak ogrzać dach?

Dach to jeden z kluczowych elementów domu. Przede wszystkim zapewnia mu bezpieczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, choć jego możliwości są zdecydowanie większe. Dobrze zbudowany dach pomoże zmniejszyć rachunki za prąd. Na wiele różnych sposobów.

Aby niewykorzystywaną przez wielu, a przecież niemałą powierzchnię dachu, zaangażować do pracy, należy przede wszystkim zamienić go w małą elektrownię prądu. To bowiem miejsce, na którym zamontować można panele fotowoltaniczne, które pomogą produkować energię elektryczną na własne potrzeby.

Okna dachowe w domu pasywnym

To jednak nie jedyny sposób, w jakim dach może pomóc nam oszczędzać. Nowoczesne budownictwo, oparte o ekologiczne elementy oraz najwyższe standardy termoizolacyjne, mogą bowiem ochronić dom tak przed jego nadmiernym wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. A to oznacza mniejsze rachunki za klimatyzację czy ogrzewanie. Warto bowiem pamiętać, iż właśnie przez dach pozbywamy się ogromnej ilości ciepła.

Warstwa izolacji termicznej dachu, która pomoże ograniczyć wydatki, powinna być przede wszystkim grubsza od tej, którą stosujemy na ścianach. Dobre, nowoczesne materiały zwiększają zatrzymywanie ciepła nawet o 35 procent w stosunku do dachu ocieplanego standardowymi metodami.

Wełna mineralna do ocieplaniaPo co więc sięgać? W przypadku dachów spadzistych i poddasza nieużytkowego, dobrym rozwiązaniem będzie wełna mineralna. Jest ona lekka oraz sprężysta, przez co świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Aby jednak pełniła swoją funkcję, należy ją od strony wnętrza osłonić specjalną folią paroizolacyjną. Grubość warstwy izolacyjnej w naszym klimacie powinna wynosić przynajmniej 15 centymetrów, choć w bardziej surowych miejscach, gdzie hałasujący deszcz może zmniejszać komfort mieszkańców, warto dodać jeszcze kilka centymetrów.

Gdy jednak zdecydujemy się na zagospodarowanie poddasza, zamiast wełny stosuje się ocieplanie z polistyrenu ekstrudowanego lub płyt PIR, które montowane są od strony zewnętrznej na krokwiach. Zwiększa to grubość dachu, eliminując przy tym mostki termiczne.

Co ciekawe, właściwości termoizolacyjne dachu można zwiększyć także dzięki… kolorowi. Ciemny dach będzie bardziej absorbował światło, przez co jego powierzchnia może nagrzać się nawet do ponad 80 st. C. Nieco mniej nagrzewają się czerwone oraz jasnoszare (60-40 st. C), zaś w przypadku dachów o połysku metalicznym temperatura wyniesie ok. 40 st. C. Jeśli więc nie chcemy wydawać kroci na klimatyzację latem, najlepiej wybrać ten ostatni.

Previous post

Ostatni dzwonek przed zimą!

Next post

Rozszczelnienia rynien - dlaczego powstają?

No Comment

Leave a reply