Bez kategorii

Jaki dach? Dwuspadowy czy czterospadowy?

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku jest dach. W domach mieszkalnych najczęściej spotyka się dwuspadowe oraz czterospadowe, zwane potocznie kopertowymi. Który wybrać, planując budowę własnych czterech kątów? Podjęcie właściwej decyzji wymaga poznania najważniejszych zalet i wad obu tych rozwiązań. Czytaj dalej!

Dach dwuspadowy – zalety i wady konstrukcji

W porównaniu z dachami kopertowymi to właśnie dwuspadowe konstrukcje połaci cieszą się w naszym kraju największą popularnością. Bierze się to z licznych zalet, jakimi może poszczycić się dach o tej prostej, ale bardzo funkcjonalnej budowie. Jedną z nich jest niewątpliwie to, że dobrze współgra on zarówno z nowoczesną, jak i tradycyjną architekturą.

Dach dwuspadowy to również dowolność w kwestii wyboru pokrycia, które może stanowić zarówno blacha trapezowa lub dachówkopodobna, jak i dachówka modułowa lub zakładkowa. Daje on również bardzo szerokie możliwości w zakresie zagospodarowania poddasza mieszkalnego. Ukośne połacie bez dodatkowych elementów konstrukcyjnych, narożników oraz innych utrudnień, pozwalają stworzyć na strychu obszerną, komfortową przestrzeń.

Swoboda aranżacji zostanie ograniczona w przypadku szerokich budynków, których konstrukcja wspiera się na dodatkowych słupach lub belkach. Wówczas w projekcie zagospodarowania poddasza konieczne będzie uwzględnienie tych elementów.

Dach kopertowy – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Alternatywą dla wersji dwuspadowej jest dach czterospadowy, z góry przypominający kształt koperty. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością sztywność konstrukcji. Ze względu na liczne załamania, skosy i dodatkowe łączenia, charakteryzuje się ona mniej elastyczną strukturą, dzięki czemu dobrze znosi silne wiatry, nawałnice i trudne warunki pogodowe.

Z tego typu połaci szybko spływają opady atmosferyczne, choć pod względem usuwania zalegającego śniegu znacznie lepiej sprawdzą się prostsze, dwuspadowe konstrukcje. Niewątpliwą zaletą dachów czterospadowych jest również ich niebanalna estetyka oraz fakt, że dobrze dobrane pokrycie, oraz podbitka dachowa, pozwalają tworzyć nowoczesne, efektowne kompozycje.

Previous post

Zalety membrany EPDM

Next post

Jakie pokrycie dachowe do domu typu stodoła?

No Comment

Leave a reply