Bez kategorii

Konserwacja dachów płaskich

W jaki sposób należy przeprowadzać konserwację dachów płaskich? Od czego najlepiej zacząć i na co warto zwrócić szczególną uwagę? W jakich przypadkach lepszą opcją będzie wymiana całego poszycia? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Dlaczego warto?

Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś przeprowadzić dokładną kontrolę stanu dachu. Być może wystarczą jedynie drobne poprawki, ale może się też okazać, że konieczne będzie wykonanie gruntownej renowacji z wymianą hydroizolacji, warstwy termoizolacyjnej oraz blacharki. Nawet niewielkie usterki mogą spowodować znaczne szkody wewnątrz budynku, dlatego należy zadbać o ich jak najszybsze usunięcie.

Zakres robót, jakie Cię czekają, zależy również od szczegółów konstrukcji. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat dachy płaskie budowane były w różnych technologiach, wykazujących rozmaite stopnie trwałości. Jeżeli Twój dom powstał w latach 60. lub 70., jest wielce prawdopodobne, iż najwyższy czas wykonać poważną renowację. W tamtym okresie nie znano jeszcze materiałów zapewniających skuteczne ocieplenie, dlatego większość dachów płaskich, jakie wówczas powstały, w ogóle nie posiada warstwy izolacyjnej.

Nawet jeśli stan techniczny stropodachu nie wymaga jeszcze generalnego remontu, warto jak najszybciej podjąć się tego zadania. Obecne technologie pozwalają na stworzenie skutecznej zapory, hamującej ucieczkę ciepła z Twojego domu. Inwestycja w renowację dachu przyniesie Ci więc wymierne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie.

Materiały do konserwacji dachów płaskich

Surowcem najczęściej stosowanym do krycia stropodachów jest papa. Do przeprowadzenia jej renowacji najlepiej nadają się wyroby bitumiczne, które są dostępne w dwóch formach – płynnej oraz plastycznej. W obu przypadkach zasada działania jest podobna: po naniesieniu preparatu na dach, powstaje nowa warstwa izolacyjna, tworząca jednolitą, ciągłą powłokę. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na środki nakładane na gorąco (w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza) lub takie, które stosowane są bez podgrzewania (na zimno).

Pamiętaj też, że nie zawsze położenie nowej powłoki ma sens. Przy bardzo dużym zużyciu pokrycia, znacznie bardziej opłacalna może być wymiana całego dachu. W takim przypadku koszty remontu będą oczywiście większe, jednak miej na uwadze, że jest to ważna inwestycja, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. 

Previous post

Konserwacja podbitki dachowej

Next post

Zalety membrany EPDM

No Comment

Leave a reply