Bez kategoriiDachy

Więźba tradycyjna czy prefabrykowana?

Od tego jak odporny dach zbudujemy zależy bezpieczeństwo domu oraz rodziny w niej mieszkającej. Choć w kraju nad Wisłą nie musimy obawiać się trąb powietrznych czy trzęsień ziemi, porywisty wiatr, mocne gradobicie czy ciężki deszcz mogą poważnie zagrozić konstrukcji dachu.

Jak powinien więc być dach, któremu niestraszne są zmienne i trudne warunki atmosferyczne? Przede wszystkim dobrze zaplanowany i świetnie wykonany. Na wytrzymałość jego konstrukcji wpływa bowiem wiele czynników, w tym kąt nachylenia połaci czy jakość drewna, z której budowana jest więźba.

Więźba – materiał z jakiej została wykonana i jej budowa – to kwestia kluczowa dla wytrzymałości dachu. Sposoby jej tworzenia są dwa. Po pierwsze, może to być tradycyjna więźba drewniana, przygotowywana na placu budowy. Aby były wytrzymałe, wykonane muszą być z najwyższą ostrożnością i precyzją. Każdy, nawet najmniejszy defekt może bowiem zmniejszyć stabilność konstrukcji nawet o 20-30 proc. Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje sposób przechowywania drewna oraz jego stan. Sęki i grzyby na drewnie powodują bowiem zmniejszenie wytrzymałości więźby. Bezwzględnie pamiętać należy także o odpowiedniej impregnacji.

Po drugie, wykorzystać można więźbę prefabrykowaną. I właśnie ta, w oczach specjalistów jest produktem lepszej jakości oraz daje większą gwarancję stabilności dachu.

Wszystko za sprawą procesu jej produkcji. Używa się do niej bowiem drewna suszonego przemysłowo, ostruganego ze wszystkich stron oraz ze sfazowanymi krawędziami. Więźba wykonywana w technologii płytek kolczastych jest do tego dokładnie sprawdzana i mierzona komputerowo. To sprawia, iż uzyskuje się dach o całkowicie równych połaciach. Jej poszczególne elementy łączone są za pomocą płytek kolczastych, dzięki czemu niepotrzebne będą zawodzące często kleje, śruby, gwoździe czy zaciosy, które do tego osłabiają konstrukcję przez wycięcia.

Co więcej, wykorzystując do konstrukcji dachu więźbę prefabrykowaną dokonać można wszelkich niezbędnych obliczeń obciążeń dachu związanych ze śniegiem czy silnym wiatrem. Producenci wiązarów dodatkowo wykorzystują takie materiały, które są odpowiednie dla konkretnej strefy wiatrowej. Najbardziej zagrożona porywistymi wiatrami jest strefa III, w której skład wchodzą południowe części województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. To właśnie tam najbardziej należy zadbać o bezpieczny, wytrzymały dach.

Previous post

Najpopularniejsze rodzaje dachów

Next post

Przełom w produkcji dachów solarnych?

No Comment

Leave a reply