Bez kategorii

Zadbaj o dach na zimę!

Dbanie o dach zimą to jeden z tych uciążliwych obowiązków, które spoczywają na barkach wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych lub osób zarządzających nieruchomościami. Największym bowiem wrogiem zwieńczenia domu jest śnieg – ten uroczy w pewnych okolicznościach, śnieżnobiały puch, może bowiem szybko zamienić się w prawdziwy problem. A czasem wręcz katastrofę budowlaną.

Śnieg to problem nie małego kalibru. Jak udało się wyliczyć specjalistom, metr sześcienny opadu może bowiem ważyć od 100 do nawet 200 kilogramów! Co gorsze, wraz z długim zaleganiem zbiera on coraz więcej wody przez co staje się z cięższy z każdym dniem. Ten potężny balast może więc z łatwością doprowadzić do wielu różnych kłopotów – od oberwania systemu orynnowania, aż po zapadnięcie się dachu!

Aby zmniejszyć szansę na problemy, warto się zabezpieczyć. Pierwszym i najważniejszym elementem jest wybór odpowiedniego projektu domu. W regionach narażonych na intensywne opady śniegu i niskie temperatury – przede wszystkim więc w rejonach górzystych oraz Suwalszczyźnie – należy budować domy zwieńczone dwuspadowym dachem. Im bowiem większe nachylenie połaci, tym szybciej dach samoczynnie pozbywa się zalegającego śniegu. Warto zadbać także o odpowiedni montaż systemu odprowadzania deszczówki. W sytuacji, gdy rynny zamontowane są zbyt wysoko względem połaci, śnieg może do nich nie trafić, jeśli zaś umieszczone będą za nisko, łatwiej ulegną one uszkodzeniom związanym z zaleganiem i osuwaniem się śniegu. Doskonałym pomysłem na mróz jest także instalacja kabli grzejnych – tak w środku orynnowania jak i pod pokryciem dachowym. Podgrzewając te elementy, nie doprowadzą do powstawania nasypów śnieżnych oraz niebezpiecznych sopli lodu czy nawisów, które poważnie zagrażają bezpieczeństwu osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu domu.

Pamiętać przy tym należy, iż oczyszczanie dachu, podejść, dróg przydomowych oraz działki jest obowiązkiem właściciela i nadzorcy nieruchomości. W razie jego niedopełnienia, grozi kara grzywny. A ta z całą pewnością nie umili zimy!

Previous post

Najnowsze trendy w orynnowaniu

Next post

Cement i celuloza - nowa superpara!

No Comment

Leave a reply