Bez kategorii

Zalety membrany EPDM

Jeżeli Twój dom posiada dach płaski, a Ty właśnie zastanawiasz się nad przeprowadzeniem jego renowacji, powinieneś rozważyć zastosowanie na nim membrany EPDM. Na czym polega ta technologia i co należy o niej wiedzieć? Czy na pewno spełni ona Twoje oczekiwania? Sprawdź sam!

Dlaczego warto?

Najważniejszym powodem, dla którego coraz częściej stosuje się folię EPDM do pokrywania dachów płaskich, jest jej ogromna elastyczność. Wynika ona z zastosowania kauczuku syntetycznego, który sprawia, że w zależności od pogody membrany mogą wielokrotnie kurczyć się lub rozszerzać, nie tracąc swoich pierwotnych właściwości. Oznacza to, że ani palące słońce, ani siarczysty mróz nie naruszą powłoki, dzięki czemu dach staje się całkowicie odporny na niekorzystne warunki pogodowe.

Technologia EPDM jest niezwykle uniwersalna. Znajduje ona zastosowanie zarówno w nowoczesnych, powstających obecnie budowlach, jak i podczas renowacji dachów płaskich w domach, które liczą sobie już kilkadziesiąt lat. Co istotne, w tym drugim przypadku do położenia folii nie jest potrzebne usunięcie starych pokryć.

Natura przede wszystkim

Technologia EPDM jest w pełni ekologiczna. Membrany nie zawierają żadnych toksyn ani nie emitują do wody szkodliwych substancji. Dzięki temu możesz aktywnie odzyskiwać deszczówkę z dachu Twojego domu, mając pewność, że jej skład nie został w żaden sposób zmieniony poprzez kontakt z membraną. W praktyce oznacza to duże oszczędności, ponieważ zebrana w ten sposób woda doskonale nadaje się do podlewania ogrodu, a przy tym jest całkowicie darmowa.

Jeżeli Twój dom ma płaski dach, możesz też pokusić się o kolejny krok w stronę ekologii i wykorzystać jego powierzchnię w niekonwencjonalny sposób. Folia EPDM jest bowiem odporna na działanie roślin oraz korzeni, przez co może ona stanowić podstawę do stworzenia tzw. dachu zielonego. Membrana doskonale nadaje się też do wyłożenia oczek wodnych czy basenów.

Podsumowanie

Jeszcze kilkanaście lat temu dachy płaskie na prywatnych domach wydawały się kłopotliwym reliktem przeszłości. Obecne technologie, jak np. EPDM sprawiają jednak, że możliwe jest kreatywne wykorzystanie powierzchni stropodachu, dzięki czemu tego typu konstrukcje znów stają się modne i niezmiernie atrakcyjne.

Previous post

Konserwacja dachów płaskich

Next post

Jaki dach? Dwuspadowy czy czterospadowy?

No Comment

Leave a reply