Dachy

6 sposobów na nowy dach. Na co zwracać uwagę podczas remontu

Wczesnojesienne miesiące to ostatni dzwonek dla inwestorów, którzy chcą wykonać remont dachu. Deszcze i zmiany temperatur utrudniają takie prace, więc za wykonanie napraw najlepiej zabrać się odpowiednio wcześnie. Na co zwracać szczególną uwagę podczas prac remontowych?

Uszkodzone pokrycie dachowe

To prawdopodobnie główna przyczyna podejmowania decyzji o wymianie dachu lub remoncie. Trzeba jednak zawczasu zdać sobie sprawę, że bardzo często remont dachu nie ograniczy się tylko do wymiany kilku pękniętych dachówek, a inwestycja może okazać się bardziej kosztowna i czasochłonna. Modułowe pokrycie dachowe, takie jak dachówki ceramiczne, blachodachówki czy arkusze blachy pozwala na łatwą i szybką wymianę tylko uszkodzonych elementów. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowe fragmenty będą się różnić wyglądem od starych. Kolor zwykle blaknie, a powierzchnia staje się mniej gładka. W związku z tym przez pewien czas na naszym dachu będą widoczne „załatane” fragmenty. Dekarz powinien ocenić, czy pozostałe fragmenty poszycia również nie nadają się do wymiany.

Dziurawe poszycie dachu

Po zdjęciu pokrycia dachowego może okazać się, że do naprawy nadaje się równie warstwa izolacyjna. Szczególnie warto przyjrzeć się, czy uszkodzone, połamane dachówki lub powyginana blacha nie przebiła membran i folii wstępnego krycia. Newralgicznym punktem są również miejsca montażowe, okolice gwoździ czy śrub. Przerwaną warstwę poszycia wystarczy załatać odpowiednią taśmą izolacyjną bądź wstęgami i sznurami butylowymi.

Brak wentylacji

Kolejnym punktem, który często ujawnia się przy remoncie jest wentylacja. Uszczelnianie poszycia może prowadzić do nadmiernego ograniczenia wentylacji i przewiewu, co zablokuje ciąg powietrza. Szczególnie wrażliwe miejsca to okolice okapu dachu oraz kalenica. Skondensowana para wodna powinna mieć miejsce ujścia na zewnątrz poszycia, by nie doprowadzić do zawilgocenia elementów konstrukcyjnych.

Więźba, krokwie czyli konstrukcja

Kiedy będziemy mieć dostęp także do łat, kontrłat i elementów nośnych (krokiew, płatew), należy przyjrzeć się, czy nie są one zawilgocone, czy nie porasta je pleśń lub porosty. Wymiana tych belek jest skomplikowana i wymaga większych nakładów pracy, ale ma zasadnicze znaczenie dla trwałości dachu i bezpieczeństwa budynku. Miejsca, w których dochodzi do zawilgocenia to także znak, że właśnie tam poszycie dachowe nie spełniło swojej roli. Sama wymiana łat, bez poprawienia membrany, spowoduje, że w przyszłości będą one znów zawilgocone.

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie przy kominie i oknach dachowych to często miejsca, w których dochodzi do przecieków. Kiedy wymienimy pokrycie dachowe należy zadbać, aby obróbka komina była wykonana prawidłowo.

Rynny do naprawy lub wymiany

Podczas naprawy dachu nie można zapomnieć o systemach odprowadzania wody deszczowej. W pierwszej kolejności, o ile to możliwe, zdemontujmy rynny z haków (nawet jeśli są nieuszkodzone). Chodzi o to, aby prace na dachu nie wyrządziły im szkody. Warto sprawdzić, czy haki rynnowe są stabilnie przytwierdzone do deski czołowej bądź krokwi oraz czy nie odkształciły się i zachowują odpowiedni spadek w stronę rury spustowej.

Previous post

Kup blachodachówkę i pomóż chorym dzieciom

Next post

Gdy inwestor woli wole oko - niezbędne proporcje

No Comment

Leave a reply