AktualnościDachy

7 punktów na dachu, które trzeba sprawdzić po zimie

Choć zima w tym roku nie była zbyt ostra, to mimo wszystko warto przeprowadzić przegląd dachu pod kątem możliwych uszkodzeń i nieszczelności. Wybierając się na górę, można posiłkować się listą szczególnie newralgicznych miejsc, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku nowych dachów, dla których był to pierwszy sezon zimowy. Materiały budowlane lubią pracować, zmieniając kształty i wymiary, a konstrukcja budynku osiada. Może to prowadzić do drobnych pęknięć i przerw w warstwach izolacyjnych. Przegląd kontrolny jest zalecany również w przypadku starszych dachów, z którymi już wcześniej były problemy, lub które były nadwyrężone przez wichury.

Co warto sprawdzić, dokonując przeglądu dachu?

  1. Wizyta na poddaszu pozwoli na pierwszy rzut oka zorientować się, czy problem jest poważny. Zacieki na ścianach i suficie, skropliny na warstwie poszycia, zbutwiałe odeskowanie lub wilgotne belki konstrukcyjne czy specyficzny zapach wilgoci to wyraźne oznaki poważnego przecieku pokrycia dachowego lub złej wentylacji poszycia. Lepiej od razu wezwać ekipę dekarską, która zajęła się wykonaniem dachu.
  2. Na dachu najpierw należy przyjrzeć się pokryciu. Dachówki mogły popękać od mrozu lub uszkodzeń mechanicznych. Zagrożeniem dla blachy i blachodachówki jest korozja, powstająca w zarysowaniach powłoki ochronnej lub w miejscach połączeń. Papa termozgrzewalna mogła zaś ulec deformacji lub przerwaniu i rozklejeniu.
  3. Najbardziej zagrożonymi na nieszczelności miejscami są przerwy w ciągłości pokrycia. Chodzi zwłaszcza o obróbki przy kominach, lukarnach, wolich oczach, oknach dachowych. Wykończenia blacharskie pod wpływem zmian temperatury często odginają się od stanu pierwotnego, taśmy bitumiczne lubią się odklejać, a uszczelniacze dekarskie twardnieć i wykruszać.
  4. Kolejnym newralgicznym miejscem są kosze dachowe. To w tym miejscu dach przyjmuje najwięcej wody opadowej, spływającej z sąsiednich połaci. Osiadający dach mógł np. odsłonić warstwę poszycia dachu.
  5. Warto również sprawdzić płotki przeciwśniegowe, które mogły wygiąć się pod naporem śniegu i lodu. Zwróćmy uwagę, czy ich mocowanie nie przerwało poszycia: gwoździe lub nity mogły przebić membranę.
  6. Do zbadania konieczny jest również stan systemów rynnowych. Trzeba zwrócić uwagę na połączenia odcinków rynien, łączniki oraz łuki. Przyjrzyjmy się, czy haki rynnowe nie zostały wygięte, co może skutkować przelewaniem się deszczówki poza ich krawędzie. Należy zbadać, czy został zachowany lekki spadek w stronę leja spustowego. Na koniec sprawdźmy mocowanie rury spustowej.
Previous post

Zalety izolacji nakrokwiowej z płyt PIR oraz PUR

Next post

Dekarze ruszają na pomoc Ukrainie

No Comment

Leave a reply