DachySystemy rynnowe

Bezpiecznie z płaskim dachem

Walka z wilgocią niszczącą elewację i ściany domu, to jeden z większych problemów i trudniejszych zadań. Właśnie dlatego, zdecydowanie lepszym pomysłem jest dobre zabezpieczenie domu po to, aby wilgoć nie miała szansy go zaatakować. Pierwszym elementem będzie zamontowanie efektywnego systemu odprowadzania deszczówki. Ale i to może być za mało, kiedy mamy do czynienia z płaskim dachem.

Tak zwane dachy płaskie, choć coraz popularniejsze ze względu na ich niską cenę oraz tańszą eksploatację, nie są pozbawione drobnych wad. Do tych najbardziej kłopotliwych należy odprowadzanie zalegającej wody, do czego nie wystarczy tradycyjne orynnowanie. Aby mieć pewność, iż dom będzie bezpieczny należy zastanowić się nad instalacją tzw. systemu wewnętrznego z wpustami dachowymi, które skutecznie zbierają deszczówkę z pokrycia oraz izolacji przeciwwodnej.

System ten dostępny jest w dwóch różnych odmianach – podciśnieniowym oraz grawitacyjnym. Ten pierwszy funkcjonuje w oparciu o przegrodę powietrzną, która powoduje, iż po przekroczeniu pewnego poziomu wody dochodzi do zamknięcia dopływu powietrza. To sprawia, iż deszczówka szczelnie wypełnia rury, a następnie szybko przez nie przepływa. Daje to możliwość nie tylko wykorzystania rur o mniejszej średnicy, ale także pozwala na pominięcie spadku, dzięki czemu wygodniej można je zamontować pod stropem dachu. Wysokie ciśnienie w rurach pozwala także na samoistne czyszczenie się rur, dzięki czemu zmniejszane są koszty ich utrzymania.

Jeszcze prostszym sposobem na odwodnienie płaskiego dachu jest odwodnienie grawitacyjne. To popularne rozwiązanie wykorzystuje naturalne prawa fizyki. Dzięki rurom ułożonym ze spadkiem w kierunku dopływu, deszczówka łatwo wyprowadzana jest z wypustów umieszczonych w dachu. Decydując się na tego typu rozwiązanie, można także zaplanować spadki na połaci dachowej. System ten wymaga zastosowania rur o większej średnicy niż w systemie podciśnieniowym – cześć z nich bowiem wypełnia się powietrzem oraz zanieczyszczeniami zebranymi przez płynącą z mniejszą prędkością wodą.

Bardziej wymagający inwestorzy mogą pokusić się jeszce o instalcję odwodnienia awaryjnego, który może się przydać w przypadku bardzo obfitych opadów deszczu. Montując je, należy zadbać o to, aby woda spływała na działkę w odległości bezpiecznej dla budynku.

Previous post

W branży budowlanej trudno o pracownika

Next post

Najnowsze trendy w orynnowaniu

No Comment

Leave a reply