DachyPokrycia dachowe

Błąd w sztuce. Newralgiczne punkty dachu

Pomyłki mogą zdarzyć się w każdej dziedzinie i nawet najlepszy dekarz może mieć gorszy dzień. Dlatego warto wiedzieć, które elementy dachu są narażone na błędne wykonanie.

Niektóre źle zamontowane elementy dachu mogą obniżać wartość estetyczną dachu. Inne pomyłki choć niewidoczne z zewnątrz mogą sprawić, że dach będzie nieszczelny lub poszczególne elementy z czasem zaczną odpadać, co może stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Żadnego błędu nie wolno bagatelizować.

Krzywo i nieszczelnie

Podstawowym błędem w montażu pokrycia dachowego, który zauważy nawet niedoświadczony inwestor, jest krzywy montaż pokrycia dachowego. Czy to dachówka ceramiczna, czy blachodachówka lub arkusz blachy falistej – krzywo zamontowane nie tylko psują wygląd dachu, lecz także sprawiają, że może być on nieszczelny. Takie usterki objawią się dopiero po czasie, gdyż po oddaniu projektu wszelkie nieszczelności zaizoluje podkład, który z czasem może się wypaczyć pod wpływem wilgoci. Pokrycie dachowe powinno stanowić spójną całość.

Obróbka elementów wystających

Obróbka kominów, lukarn i okien dachowych jest najczęstszym źródłem przecieków. Dzieje się tak dlatego, że konstrukcja dachowa z czasem zaczyna pracować, odeskowanie zmienia kształt i wówczas elementy obróbki kominowej czy lukarn zamontowane na sztywno z pokryciem, mogą się rozszczelniać. Aby tego uniknąć nie należy montować pokrycia dachowego tuż przy samym kominie, lecz zostawić ok. 5 cm luzu między krawędzią dachówki a ścianą komina. Folia dachowa lub membrana powinny wystawać poza obrys pokrycia, by zwiększyć szczelność obróbki.

Odprowadzanie wody deszczowej

Liczy się nie tylko szczelność dachu, ale także odprowadzanie wody deszczowej z jego powierzchni. Źle wykonana obróbka okapu dachu sprawi, że woda nie będzie trafiać do rynien, ale będzie spływać po elewacji tworząc zacieki. Połać dachu może być albo za krótka, albo za bardzo wysunięta poza poziom rynnowy. Skutek będzie taki sam, a odczujemy go także przechodząc koło budynku podczas deszczu. Niezmiernie ważny jest także poprawny montaż rynny i rury spustowej. Systemy rynnowe często są bagatelizowane przez inwestorów i niestety przez samych dekarzy. Ważne jest, aby cały poziom rynnowy był zamontowany pod odpowiednim spadkiem – ok. 2-3 mm na metr bieżący – w stronę leja spustowego. Często dekarze spadek rynny nadrabiają tylko tuż przy wlewie do rury spustowej, co prowadzi o tego, że deszczówka odpływa na krańce orynnowania i tam zalega dopóki nie wyparuje.

Skomplikowany dach, to większe ryzyko błędu

Montaż nietypowych elementów dachu oraz skomplikowana konstrukcja wymagają fachowych umiejętności. Na szczególne ryzyko błędów są narażone kosze dachowe, czyli miejsca, w których stykają się dwie połacie dachowe pod kątem mniejszym niż 180 stopni. Kosz dachowy jest skomplikowanym elementem, który wymaga odpowiedniego podkładu z blachy. Częstym błędem jest wykorzystanie gwoździ i wkrętów do mocowania blachy koszowej, co prowadzi do jej korozji. Często dachówki są montowane w nieodpowiedniej odległości, za blisko lub za daleko, od krawędzi kosza dachowego.

Co możemy zrobić jako inwestorzy? Przede wszystkim do prac dekarskich zatrudnijmy fachową firmę o takiej specjalizacji. W ten sposób praktycznie do zera ograniczymy występowanie niedoróbek. Natomiast ekipa budowlana, choćby była najlepsza w tynkowaniu, czy montażu okien, to niekoniecznie poradzi sobie z pokryciem dachowym.

Previous post

Bezpieczny system kominowy pracadekarza

Next post

Miejska dżungla, czyli jakie korzyści przynoszą zielone dachy?

No Comment

Leave a reply