Dachy

Czym pokryć dach altanki ogrodowej? 3 sprawdzone materiały

W letni wieczór po upalnym dniu nie marzymy o niczym innym, jak usiąść w ogrodowej altance przy grillu. Jeśli mamy więc kawałek ogródka, gdzie zmieściłaby się taka konstrukcja, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją zbudować! Zanim rozpoczniemy prace warto jednak wiedzieć, jakim materiałem powinniśmy pokryć jej dach. Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów altanki, chroniący ją przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Gont bitumiczny

Pokrycia z gontu bitumicznego najlepiej sprawdzają się na stromych dachach – takich, których nachylenie połaci wynosi przynajmniej 12 stopni. Jest to bardzo popularny materiał do pokrywania dachów altanek ogrodowych. Bitumy wytwarzane są z oksydowanych bądź modyfikowanych asfaltów i “nakładane” na niezwykle wytrzymały szkielet ze szklanego włókna. Dach z gontu bitumicznego pokrywa się dodatkowo posypką mineralną z wierzchu, w celu zapewnienia trwałości i odporności na wszelkie uszkodzenia. Kolejną zaletą gontów bitumicznych jest fakt, iż są one dostępne na rynku w różnych wersjach kolorystycznych, a także o rozmaitych kształtach – bez problemu wybierzemy więc wśród nich coś dla siebie.

Blacha

Do konstruowania dachów altanek wykorzystuje się zwykle blachy fałdowane, które posiadają zdecydowanie większe walory estetyczne niż blachy płaskie. Do pokryć dachowych doskonale nadają się blachy z aluminium, ale warto wiedzieć, że zdecydowanie najbardziej trwałym materiałem jest miedź (może ona wytrzymać nawet trzy stulecia!). Najwięcej osób korzysta jednak z rozwiązania kompleksowego, czyli połączenia cynku i miedzi. Stal ocynkowana idealnie nadaje się do skonstruowania pokrycia dachowego w ogrodowej altance.

Dachówka rolowana

Rolowana dachówka to jedno z najnowszych odkryć w branży budowlanej. Jest to specjalny rodzaj papy, po założeniu przypominający nieco dachówkę ceramiczną. Ten niezwykły efekt estetyczny zawdzięczamy wzorowi stworzonemu na bazie kolorowej posypki. Pokrycia z dachówki rolowanej są obecnie najbardziej estetycznym i trwałym rozwiązaniem dostępnym na rynku.

Previous post

Złota Budowlana Marka Roku znów u Galeco

Next post

Dekarze w natarciu. Są plany kształcenia młodzieży w zawodzie

No Comment

Leave a reply