Dachy

Dach w domku letniskowym

Budowa domku letniskowego wiąże się z podobną liczbą formalności, jak wznoszenie zwykłego domu mieszkalnego. Potrzebne jest więc pozwolenie na budowę oraz wypełnienie wszelkich standardów związanych z planem zagospodarowania przestrzennego. To z kolei wiąże się z dostosowaniem projektu do lokalnej zabudowy. Domki letniskowe zwykle stawiamy w malowniczych miejscach, te zaś przeważnie posiadają znacznie bardziej restrykcyjne przepisy, które nie pozwalają nam popuścić wodzy fantazji. Lokalni urzędnicy mogą więc podyktować nam wymagania odnośnie kształtu dachu, kąta jego nachylenia, a nawet koloru pokrycia. Nie ma się, co denerwować, gdyby nie te przepisy miejscowości o wysokich walorach rekreacyjnych szybko straciłyby swój urok. Właściwie jedynym „papierem”, którym nie musimy się przejmować budując domek letniskowy jest certyfikat energetyczny. Ten dotyczy bowiem tylko budynków, które użytkuje się przynajmniej cztery miesiące w roku.

Kiedy wiemy już jakie wymagania stawiają nam lokalne przepisy, planując dach naszego domku letniskowego, zastanowić musimy się, do czego będzie nam on służył. Jeśli zamierzamy odpoczywać z nim jedynie latem, nie będziemy bowiem specjalnie przejmować się jego ociepleniem. Inaczej jest natomiast, kiedy chcemy cieszyć się nim również zimą. Wtedy ocieplenie powinno być jednym z priorytetów.

Warto przy tym pamiętać, że konstrukcja samego dachu powinna być solidna. Miejscowości wypoczynkowe, zarówno te położone w górach, jak i te nad morzem, często zmagają się bowiem z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przy zbyt lichej konstrukcji silny wietr może szybko pozbawić nasz domek dachu i zniweczyć tym samym nasz wysiłek i włożone w jego budowę pieniądze.

Jeśli chodzi o samo pokrycie dachu, w skromniejszych domkach zwykle stosuje się zwykłą papę, nieco rzadziej blachę. Pamiętać trzeba, że materiały te nie są obdarzone zbyt dobrymi parametrami technicznymi. Bardzo szybko nagrzewają się one, co może być problemem szczególnie w upalne letnie dni. Oczywiście najprostszym ominięciem tego problemu jest wykonanie izolacji termicznej z wełny mineralnej, najlepiej w połączeniu z folią paroizolacyjną, która zabezpieczy wełnę przed wilgocią.

Coraz popularniejsze są też inne rozwiązania, zwykle są one jednak droższe i ich użycie uzależnione jest od zasobności portfela.

Previous post

Za co odpowiada dekarz, jeśli coś pójdzie nie tak?

Next post

Dach płaski czy pochyły, który lepszy?

No Comment

Leave a reply