Dachy

Dach w kąpieli. Co trzeba wiedzieć, by umyć pokrycie dachowe?

Po kilu latach na dachu może zgromadzić się wiele brudu, który może nie tylko szpecić budynek, ale również stanowić obciążenie dla pokrycia oraz może zatykać rynny. Trzeba także uważać na porosty i mchy, które niszczą powłoki ochronne materiałów pokryciowych. Oto kilka wskazówkę, jak umyć dach.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istnieją różne sposoby mycia dachu w zależności od jego pokrycia. Zajmiemy się najczęściej wybieranymi materiałami, czyli blachą oraz dachówką ceramiczną. Zabrudzenia na dachu są nanoszone przez deszcze i wiatr. Piasek, błoto oraz odpadki organiczne, pyły i sadza z komina to jeden problem, a drugi to porosty, mchy i glony, które zazwyczaj pojawiają się w okolicach drzew. Jak się tego pozbyć?

Stalowe pokrycie dachu

Dachy pokryte blachodachówką, blachą trapezową czy blachą na rąbek należy potraktować myjką pod ciśnieniem, które nie powinno przekraczać 50 bar, by nie uszkodzić blachy i nie usuwać powłok ochronnych. Można skorzystać z miękkiej szczotki. Do wody warto dodać środek czyszczący, który będzie przeznaczony do stali powlekanej. Można skorzystać np. z szamponów do karoserii samochodowej. Strumień wody należy kierować od kalenicy w dół i na boki, by woda pod ciśnieniem nie dostałą się pod pokrycie, między powłoki poszycia, co może prowadzić do zawilgocenia łat, membrany i poddasza.
Pamiętajmy: nie stosujmy do pokryć z blachy agresywnych środków chemicznych!

Dachówka ceramiczna i betonowa

Dachówka ceramiczna lub cementowa jest bardziej chropowata od blachy, więc zabrudzenia i porosty częściej osadzają się na dachach z takiego pokrycia i są trudniejsze do usunięcia. Do mycia dachówek również używa się myjki pod ciśnieniem i specjalnych środków chemicznych, które powinny być przeznaczone dla tego materiału. W przypadku usuwania mchu i porostów stosuje się preparaty biobójcze, które po równomiernym naniesieniu należy zostawić na pewien czas, by wytrawiły wszystkie zarodniki. Następnie dach zmywa się ciepłą wodą. Dachówek ceramicznych pokrytych farbą lub powłoką ochronną nie wolno szorować. Zawsze należy postępować według zaleceń producenta. Na końcu dachówki ceramiczne i cementowe można pokryć powłoką ochronną, która sprawi, że dachówki będą bardziej gładkie, co zapobiegnie przywieraniu brudu. Impregnacja zapewni również większą odporność i mniejszą nasiąkliwość.

Previous post

Gdy inwestor woli wole oko - niezbędne proporcje

Next post

Najważniejsze wydarzenia branżowe - zapowiedź

No Comment

Leave a reply