DachyPokrycia dachowe

Gdy inwestor woli wole oko – niezbędne proporcje

Wole oko to element architektoniczny, który wygląda bardzo ciekawie i wzbogaca wygląd budynku, ale może sprawić wiele kłopotu. Jakie funkcje spełnia wole oko oraz w jaki sposób wykonać je poprawnie?

Wole oko to właściwie nic innego jak lukarna, która ma za zadanie doświetlić poddasze lub tak jak dawniej stanowić jego dodatkową wentylację. Wole oko dlatego prezentuje się bardzo estetycznie, ponieważ wygięcie połaci dachu stanowi jedną całość, co nie jest możliwe w przypadku typowych lukarn. Trzeba jednak wiedzieć, że ten element więźby dachowej należy zaplanować jak najwcześniej, a całkowite koszty materiałów oraz robocizny będą przez to wyższe.

Liczy się umiar, harmonia i proporcja

Podczas projektowania wolego oka trzeba zachować wręcz renesansowe zasady, które spodobałyby się Leonardowi da Vinci. Ze względu na uwypuklenie połaci wole oko wymaga konkretnego materiału na pokrycie dachowe, które znów wpływa na proporcje. Tak więc na etapie projektu trzeba zdecydować, jakie wymiary ma mieć ta lukarna oraz z czego wykonamy pokrycie.

Ważna uwaga! Wole oko jest charakterystycznym elementem architektonicznym, który wymaga miejsca. Wykonanie takiej lukarny na dachu o małej powierzchni będzie nie tylko trudne, ale i mało estetyczne. Wole oko powinno znajdować się co najmniej 1 metr od każdej krawędzi połaci dachu.

Kilka ważnych proporcji ścianki czołowej (wysokość do szerokości):

  • łupek lub płytki włóknocementowe – mniej niż 1:5,
  • dachówka karpiówka – 1:5,
  • ceramiczne dachówki zakładkowe – 1:8,
  • dachówka cementowa – od 1:10 do 1:12.

Rozwarcie wolego oka, czyli kąt między krokwiami połaci dachu a szczytową krokwią lukarny nie powinien być większy niż 12 stopni.

Previous post

6 sposobów na nowy dach. Na co zwracać uwagę podczas remontu

Next post

Dach w kąpieli. Co trzeba wiedzieć, by umyć pokrycie dachowe?

No Comment

Leave a reply