AktualnościDachyPokrycia dachowe

IFD Award 2015: Polacy wyróżnieni za dach Świątyni Opatrzności

Pod koniec października zakończyła się konferencja IFD – Międzynarodowego Stowarzyszenia Dekarzy. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody IFD Awards 2015 za najlepiej wykonane inwestycje zrealizowane w ciągu minionych dwóch lat. Na liście wyróżnionych dachów znalazła się kopuła warszawskiej Świątyni Opatrzności.

Do konkursu zostało zgłoszonych 58 projektów z 12 krajów, z czego do nagrody nominowano 16 obiektów wykonanych przez 14 firm dekarskich. Wybrane przez fachowe jury projekty pochodziły z Austrii, Niemiec, Irlandii, Polski, Chin, Węgier i Wielkiej Brytanii. Prace zgłoszone do konkursu były podzielone na następujące kategorie: dwuspadowy dach, dach płaski, dach metalowy i fasady.

Węgierski wieczór

W uroczystej gali wzięło udział ponad 120 osób: przedstawicieli firm dekarskich, ekspertów, członków i prezesów narodowych stowarzyszeń skupiających dekarzy. Węgierskie firmy odebrały nagrodę za pierwsze miejsca w kategorii dach płaski za wykonanie dachu restauracji Madarász oraz druga ekipa dekarska za projekt cynkowego dachu na Akademii Muzycznej. W kategorii dach płaski nagrodzono firmę ze Szwajcarii za dach na budynku AUVA Klagenfurt. Natomiast za najlepszą fasadę uznano tę wykonaną przez brytyjską firmę na budynku Narodowego Instytutu Grafenu.

Polska firma wyróżniona

dach świątynia opatrzności 2Wśród nominowanych firm w kategorii dach metalowy, obok zwycięskiej z Węgier oraz wykonawców z Chin i Szwajcarii, znalazło się polskie Przedsiębiorstwo Produktowo-Handlowe Euro-Dach Józef Klimczuk. Firma z podwarszawskiego Piaseczna odpowiadała za wykonanie specjalistycznych prac ciesielskich i blacharskich na kopule Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W projekcie kościoła, który należy do dosyć kontrowersyjnych inwestycji, najbardziej wymagającą konstrukcją był właśnie kopułowaty dach. Na pokrycie dachu wykorzystano 47 ton blachy miedzianej oraz dodatkowe materiały, niepalne płyty OSB i drewno klejone. Konstrukcja nośna składa się z 64 łukowych żeber z drewna klejonego zabezpieczonego przeciwogniowo oraz przeciw szkodnikom biologicznym. Potężne żebra o długości 24 m opierają się na żelbetowym stropie.

Powierzchnia całego pokrycia ma 4000 m2 i składa się z zagłębień i łuków. Ani jeden fragment kopuły nie jest płaskim arkuszem miedzianej blachy. Co więcej, dekarze nie stosowali do połączeń kawałków blachy lutowania, wkrętów czy śrub. Pokrycie zostało zmontowane na rąbek podwójny. W ten sposób pokrycie nie powinno rozszczelnić się na skutek działania ruchów termicznych miedzi. Kopuła jest wentylowana grawitacyjnie, a każde żebro ma własny układ odpowietrzający i usuwający skropliny kondensacyjne. W środku kopułt znajduje się przeszklony świetlik.

Previous post

Polacy budują małe domy

Next post

Iż Polacy nie gęsi, iż swój dach mają

No Comment

Leave a reply