Dachy

Konserwacja podbitki dachowej

W jaki sposób należy dbać o podbitkę dachową, by zachowała swoje właściwości na wiele lat? Przede wszystkim warto postawić na jej regularną konserwację. Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób i jak często należy ją przeprowadzać? Zaraz wszystko stanie się jasne. Czytaj dalej!

Rodzaje podsufitek dachowych

Zakres czynności, jakie trzeba wykonać podczas renowacji, zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego wykonana została podbitka. Najpopularniejszymi surowcami są:

  • drewno,
  • metal,
  • PVC.

Podsufitki zrobione z tych dwóch ostatnich materiałów są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyną czynnością w przypadku podbitek stalowych będzie ewentualne uzupełnienie warstwy antykorozyjnej, która może zostać uszkodzona np. w momencie montażu.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku podsufitek dachowych zrobionych z drewna. Wymagają one malowania co około 4-5 lat. Taki zabieg pozwala nie tylko zachować ich walory estetyczne, ale i zabezpiecza je przed szkodnikami oraz pleśnią.

Szczególne przypadki

Może się zdarzyć, że po kilku czy kilkunastu latach samo malowanie drewnianej podbitki nie wystarczy i konieczne będzie jej szlifowanie, co pozwoli pozbyć się starej, zniszczonej powłoki lakieru oraz odsłoni świeżą powierzchnię. Warto jednak pamiętać, że przed kolejnym malowaniem należy ją dokładnie odpylić i odtłuścić, by nowa warstwa impregnatu mogła zostać wchłonięta przez drewno. Dopiero tak przygotowaną podbitkę można będzie pokryć powłoką dekoracyjno–ochronną.

Ze względu na możliwość zachlapania elewacji, należy zachować dużą ostrożność podczas dokonywania tego rodzaju prac. Najlepiej jest przeprowadzać ten proces w słoneczny i bezwietrzny dzień. Jeżeli jednak okaże się, iż drewniana podbitka jest bardzo zniszczona, warto pomyśleć o wymianie jej na taką wykonaną z PVC. Jest to materiał równie estetyczny, znacznie mniej wymagający pod względem konserwacji, a przy tym bardzo odporny na ataki grzybów i owadów.

Podsumowanie

Sposób konserwacji podsufitki dachowej pozostaje w ścisłej korelacji z tworzywem, z jakiego ją wykonano. Najmniej wymagające są podbitki PVC. Dlatego, jeśli dopiero przymierzasz się do budowy domu i nie chcesz poświęcać zbyt wiele uwagi ich renowacji, z pewnością ten materiał będzie najlepszym wyborem.

Previous post

Rynny ocynkowane – kiedy kleić, a kiedy lutować?

Next post

Konserwacja dachów płaskich

No Comment

Leave a reply