Baza wiedzyDachy

Kształtujemy kalenicę

Kalenica to zwieńczenie konstrukcji dachu w miejscu styku połaci. Jej najważniejszą funkcją jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku oraz odprowadzanie wilgoci. Aby więc spełniała swój obowiązek musi zostać wykonana poprawnie. Odpowiednio wykończona kalenica to taka, która posiada otwory wentylacyjne, ma solidnie zamontowane gąsiory opierające się na łacie kalenicowej oraz równo położone dachówki na łatach pod gąsiorami. Jak to wszystko zrobić?

Zaczynając od ułożenia podkładu. Jeżeli konstrukcja dachu, a także warunki klimatyczne wymuszają zastosowanie pełnego deskowania pokrytego papą bitumiczną, w kalenicy niezbędne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej, dzięki której zapewnia się swobodne krążenie powietrza. Tak samo postępuje się używając folii wstępnego krycia, którą należy przyciąć w odpowiednim miejscu. Nieco inaczej sytuacja się ma w przypadku membrany wysokoparoprzepuszczalnej, która musi być szczelnie położona – najczęściej po obu stronach przez kalenicę, w taki sposób, by na każdej połaci był ok 20cm zakład.

Nie mniej istotne jest poprawny montaż kotrłat, które na obszarze kalenicy muszą się łączyć. Należy je zamocować na nakładkę albo dociąć na ukos w pionie. Po tym, zwykle wyznacza się położenie łaty podkalenicowej – najwyżej łaty na połaci, której lokalizacja zależna jest od kąta nachylenia dachu oraz rodzaju pokrycia. Do jej wyznaczenia niezbędny jest tzw. wymiar LAF, z kolei górną krawędź łaty kalenicowej określa wymiar FLA. Miejsce mocowania zaznacza się na skrajnych kontrłatach. W następnej kolejności montowane są uchwyty listwy kalenicy, które służą do podtrzymania łaty kalenicowej. Po ich montażu, układana jest listwa kalenicowa mocowana wkrętami. Musi być ona położona równo i dokładanie, dzięki czemu dach będzie nie tylko estetyczny, ale i szczelny.

Kiedy najwyższy rząd dachówek połaci znajdzie się na swoim miejscu, czas na położenie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej. Zabezpiecza ona więźbę dachu przed wilgocią. Przyklejając ją należy odpowiednio przygotować pokrycie, czyszcząc je z pyłu i zanieczyszczeń – tylko wtedy klej będzie dobrze się trzymał. Taśmę rozwija się osiowo na przygotowanej listwie kalenicy i mocuje zszywkami lub papiakami. Przyklejona powinna być dokładnie, tak aby zachodzić za zamki dachówki w najwyższym rzędzie. Kolejnym krokiem jest dopasowanie plisowania do kształtu dachówki i dociśnięcie taśmy na całej długości pokrycia.

Praca nad kształtowaniem kalenicy kończy się ułożeniem gąsiorów. Każdy z nich musi być przypięty do listwy kalenicowej sprzedawaną w komplecie klamrą. Montuje się ją wkrętem do drewna z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Ważne, aby pozostawić, aby nie dokręcać jej do końca. Za ostatnim gąsiorem podstawowym należy zamontować zakończenie gąsiora kalenicy – końcowe.

Wykończeniem kalenicy od szczytu budynku są zakończenia kalenicy początkowe i końcowe. Stosując je, końce pozostają dobrze zabezpieczone, co zapewnia estetyczny wygląd tej części dachu oraz osłonę przed deszczem i śniegiem oraz ptasimi lokatorami.

Previous post

Siatka na nieszęścia

Next post

Rynny PVC to dobry wybór za rozsądną cenę

No Comment

Leave a reply