DachyPokrycia dachowe

Miejska dżungla, czyli jakie korzyści przynoszą zielone dachy?

We Francji wszedł niedawno w życie nowy przepis – na dachach wszystkich budynków użytku publicznego musi być albo zieleń, albo baterie słoneczne. Francuzi najwyraźniej zdali sobie sprawę, jak ważna jest ekologia i życie w otoczeniu roślinności.

Betonowe i szklane, szare miasta nie dość, że wyglądają mało ciekawie, to jeszcze nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Zupełnie inaczej rzecz ma się z wszechobecną zielenią. Dziś piszemy o korzyściach, jakie przynoszą zielone dachy.

Naturalna izolacja

Ogród na dachu przede wszystkim poprawia izolacyjność termiczną. Dzięki niemu, latem nie dochodzi do zbytniego nagrzewania się budynku, a zimą do utraty ciepła. Zielony dach chroni także przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. By izolacja tego typu funkcjonowała bez zarzutów, należy użyć materiałów termoizolacyjnych o odpowiedniej twardości. Najlepiej, żeby była to twarda pianka poliuretanowa, mineralna lub styropianowa, spienione szkło spieniony polistyren (stylodur).

Końcowy przystanek deszczówki

Dach powinien być także odpowiednio uszczelniony. Dzięki temu zabezpieczamy go przed przedostawaniem się doń wód opadowych. To, jaki typ uszczelnienia wybierzemy, zależy od funkcji dachu oraz warunków, w jakich ma się on znajdować. Do uszczelnień konstrukcji dachowych używa się najczęściej tworzyw sztucznych, np. folii z PVC, PP, EPDM czy PEHD. Folie te muszą mieć odpowiednią grubość (przynajmniej 1 mm) oraz być kładzione jednowarstwowo. Na folii izolacyjnej układa się matę z geokompozytu. Najczęściej jest ona wykonana z wytłaczanych folii połączonych z geowłókninami poprzez spawanie podczas produkcji. W następnej kolejności układa się warstwę humusu, czyli substratu dachowego. Jej grubość powinna wynosić ok. 8-10 cm, pod warunkiem że roślinność nie wymaga zbyt wielu skomplikowanych zabiegów (uprawa ekstensywna). Przy uprawie intensywnej, grubość substratu może sięgać nawet do 150 cm.

Dzięki zieleni w centrach miast łatwiej zminimalizować ilość zanieczyszczeń. Naturalna miejska dżungla pomoże wyeliminować smog, efekt cieplarniany i problem z odprowadzaniem wody deszczowej. Ekologiczne dachy pełnią ponadto funkcje praktyczne – na zielonych szczytach wieżowców otwierane są parki, restauracje czy place zabaw.

Previous post

Błąd w sztuce. Newralgiczne punkty dachu

Next post

Podbitka dachowa – wybieramy materiał

No Comment

Leave a reply