Dachy

Montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym – jak go wykonać?

Jedna z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć na etapie planowania budowy lub remontu dachu to wybór materiału do jego krycia. Rozwiązań jest oczywiście wiele, ale w przypadku konstrukcji spadzistych największą popularnością cieszą się blachodachówki modułowe. Są wytrzymałe i jednocześnie lekkie, mają kompaktowe wymiary, a do tego pofalowaną strukturę przypominającą klasyczną dachówkę. Jednak aby stały się ozdobą budynku i jednocześnie dobrze zabezpieczały jego konstrukcję, muszą być odpowiednio założone. Sprawdź już teraz, jak wygląda prawidłowy montaż tego pokrycia dachowego na skośnym dachu – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów z branży!

Czym są blachodachówki modułowe i skąd wzięła się ich popularność?

W ogromnym skrócie blachodachówki modułowe to po prostu metalowe odpowiednio wyprofilowane panele. Mogą mieć jedno- lub dwumodułową formę, która z racji niewielkich rozmiarów i niskiej wagi jest łatwa w transporcie i wnoszeniu na dach. Ponieważ są zabezpieczane powłoką cynku oraz różnych specjalistycznych farb, wykonane z nich pokrycie dachowe jest wyjątkowo trwałe. Cechuje się odpornością na trudne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV.

Powodem, dla którego w Polsce tak chętnie wykonuje się krycie dachu tym materiałem, jest przede wszystkim prostota montażu. Za przykład może tutaj posłużyć blachodachówka modułowa produkowana przez firmę Galeco. Każdy panel ma wysokie przetłoczenie „typu Z”, dzięki czemu poszczególne arkusze łączy się ze sobą „na zamek”. Eliminuje to konieczność zszywania elementów, co przyspiesza proces wykańczania dachu i zmniejsza związany z nim koszt.

Jak przygotować się do montażu blachodachówki modułowej?

Wszystkie prace dekarskie powinieneś dobrze zaplanować, a do tego odpowiednio się do nich przygotować. Zacznij od zapoznania się z parametrami technicznymi zakupionej blachodachówki modułowej. Oprócz tego koniecznie sprawdź, jak powinien przebiegać jej montaż – każdy dobry producent dołącza takie informacje do swojego pokrycia. Gdy już to zrobisz, możesz zająć się wspomnianymi przygotowaniami, które zwykle obejmują:

  • rozłożenie folii do wstępnego krycia,
  • listwowanie dachu,
  • przygotowanie okapu dachowego,
  • montaż pasa nadrynnowego,
  • zamocowanie wiatrownicy.

Folia do wstępnego krycia dachu

Rozłożenie specjalnej folii pełniącej funkcję wstępnego pokrycia dachowego jest istotne wtedy, gdy decydujesz się na częściowe deskowanie. Gdy będzie pełne, po jego wykonaniu powinieneś rozłożyć papę. Pamiętaj, aby prace te realizować bardzo dokładnie, gdyż po montażu blachodachówki modułowej wykonanie poprawek będzie już niemożliwe.

Listwowanie dachu pod blachodachówkę

Celem listwowania jest przygotowanie konstrukcji, do której później mocowana będzie blachodachówka modułowa. Jednocześnie tworzy ona wolną przestrzeń pomiędzy zewnętrznym a wstępnym pokryciem dachowym. Jest bardzo ważna, gdy zapewnia prawidłową wentylację.

Montując kontrłaty wzdłuż krokwi pamiętaj, że w przestrzeni tej w przyszłości będzie skraplać się woda z blachy użytej do krycia dachu. Zadbaj o to, aby skropliny mogły swobodnie spływać do systemu rynnowego. Dodatkowo na koniec koniecznie sprawdź, czy cała konstrukcja jest prawidłowo wypoziomowana i są zachowane odpowiednie kąty. To przede wszystkim od tego będzie zależeć estetyka przyszłego pokrycia dachowego oraz jego trwałość.

Przygotowanie okapu dachowego

Po zakończeniu listwowania przychodzi czas na zajęcie się okapem dachowym. To kolejny ważny etap, który należy wykonać, zanim zabierzesz się za montaż blachodachówki modułowej. Powinieneś:

  • wypoziomować i zamocować deskę okapową,
  • przygotować pas podrynnowy,
  • prawidłowo rozmieścić i przymocować haki rynnowe,
  • założyć orynnowanie, prawidłowo je łącząc i uszczelniając miejsca styku poszczególnych modułów.

Montaż pasa nadrynnowego

Kiedy masz już zamontowany poziomy system rynnowy, musisz jeszcze przygotować pas nadrynnowy. Jest to element łączący pokrycie dachowe z rynną, zapewniający prawidłowe odprowadzanie do niej wody. Musisz przykręcić go do pierwszej łatwy tworzącej okap.

Wiatrownica do wzmocnienia konstrukcji dachowej

Ostatnią rzeczą, jaką musisz zrobić przed montażem blachodachówki modułowej, to przygotowanie wiatrownicy. Jest niesłychanie ważna, gdyż usztywnia konstrukcję dachową, a do tego chroni ją przed silnymi podmuchami wiatru. Element ten, nazywany także deską czołową, montuje się wzdłuż bocznych krawędzi dachu.

Pamiętaj, aby na koniec założyć na kalenicy specjalne wsporniki. Na nie zakłada się łatę kalenicową, która później stanowi podstawę do zamocowania gąsiora.

Zabierasz się za montaż blachodachówki modułowej? Koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Szykując się do krycia dachu, musisz brać pod uwagę jego skośną formę. Praca na takiej powierzchni jest niebezpieczna, dlatego powinieneś stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Zagrożenie stwarza także sama blachodachówka modułowa. Dobrej jakości pokrycia dachowe są precyzyjnie wykończone, jednak zawsze istnieje ryzyko skaleczenia się o krawędzie blachy. Z powyższych powodów podczas ich montażu powinieneś:

  • stosować środki ochrony osobistej, w tym przede wszystkim odpowiednią odzież, porządne rękawiczki oraz buty,
  • używać dobrej jakości, certyfikowanych drabin lub rusztowań,
  • zawsze łapać moduły blachodachówki za ich przednią część – blacha jest tam podgięta, dzięki czemu ograniczasz ryzyko skaleczenia dłoni.

Oprócz tego doświadczeni specjaliści zajmujący się kryciem dachów radzą, aby przed rozpoczęciem montażu, wszystkie materiały wciągnąć na górę. Przyspiesza to pracę, czyni ją bezpieczniejszą i do tego bardziej efektywną.

Jak układać blachodachówkę modułową na połaci dachowej?

Poszczególne moduły blachodachówki można w zasadzie układać w dowolnej kolejności, a więc zarówno od prawej do lewej, jak i odwrotnie. Najważniejsze jest to, aby trzymać się wytycznych producenta konkretnych materiałów. Specjaliści zajmujący się kryciem dachów często zaczynają od ułożenia rzędu na samym dole, przesuwając się później w stronę kalenicy. Wybór konkretnej opcji zależy od tego, która z nich będzie wygodniejsza.

Pamiętaj, aby podczas montażu blachodachówki modułowej na okapie, wysunąć ją nieco poza dach. Zazwyczaj zaleca się pozostawienie naddatku o długości około 40-45 mm. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby ten rząd pokrycia był idealnie równoległy do krawędzi konstrukcji dachowej. W późniejszym etapie wprowadzanie korekt będzie niemożliwe z racji wyprofilowanego kształtu tych materiałów. Można się tutaj wspomóc tymczasową listwą dystansową.

Pamiętaj, aby podczas montażu:

  • poszczególne elementy mocować do łat wkrętami samowiercącymi, umieszczając je w zagłębieniach powierzchni falistej,
  • kategorycznie unikać chodzenia po zamontowanej blachodachówce modułowej,
  • stosować obuwie z miękką podeszwą – ogranicza ryzyko zarysowania modułów i uszkodzenia ich powłoki ochronnej,
  • regularnie zamiatać gotowe fragmenty krycia dachu szczotką z miękkim włosiem, usuwając różne drobinki metalu.

Montaż blachodachówki na dachach o skomplikowanym kształcie

Powyższe metody krycia dachów doskonale sprawdzają się na powierzchniach idealnie „gładkich”. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy blachodachówkę modułową trzeba układać np. przy kominach, czy oknach dachowych. Warto wtedy zacząć montaż właśnie od tych miejsc. Ułatwia to pracę, a do tego znacząco ogranicza konieczność docinania modułów.

Jak docinać blachodachówkę modułową?

Przy okazji warto poświęcić kilka słów docinaniu blachodachówki, które jest nieodłącznym elementem montażu tego pokrycia dachowego. Pierwszą i jednocześnie najważniejszą zasadą jest to, aby robić to „na zimno”, czyli bez użycia elektronarzędzi. Wysoka temperatura w miejscu cięcia doprowadzi do uszkodzenia ocynku. Jeśli powierzchnia pozostanie niezabezpieczona, szybko pokryje się korozją. Moduły należy więc ciąć ręcznie, najlepiej z wykorzystaniem specjalnych nożyc skokowych, niblerów. Przy tej metodzie ochronna warstwa cynku samoczynnie przeniesie się na przycięte krawędzie.

Warto dodać, że elektronarzędzia, takie jak szlifierki kątowe, są niewskazane również z powodu generowania iskier. Rozgrzane drobinki metalu spadając na blachodachówkę modułową, mogą punktowo uszkadzać zabezpieczającą ją farbę.

Co więcej, dla bezpieczeństwa, doświadczeni fachowcy radzą, aby elementy pokrycia dachowego docinać na ziemi.

O czym należy pamiętać podczas montażu pokrycia dachowego z blachodachówki?

Na koniec jeszcze kilka porad związanych z montażem blachodachówek modułowych. Jeśli chcesz, aby pokrycie dachu doskonale spełniało swoje zadanie i było długowieczne, musisz pamiętać o kilku szczegółach. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • zabezpieczenie kosza dachowego rynną koszową – to newralgiczny punkt, w którym stykają się dwie połacie. Wskazane jest, aby zamontować w nim odpowiednio wyprofilowaną blachę odprowadzającą wodę. Mocuje się ją do drewnianego podkładu, który powinien być pokryty membraną. Pamiętaj o uszczelnieniu wszystkich połączeń,
  • prawidłowe wykończenie kalenicy i narożników – wykorzystuje się do tego specjalne gąsiory, które musisz zamontować już po ułożeniu blachodachówek modułowych,
  • odpowiednią wentylację poszczególnych warstw dachu – przepływ powietrza pod pokryciem dachowym jest niezwykle istotny, gdyż ogranicza ryzyko zawilgocenia. Długotrwałe działanie wilgoci doprowadzi do degradacji zarówno konstrukcji dachu, jak i jego krycia.

Postaw na wysokiej jakości blachodachówki modułowe i ciesz się trwałym pokryciem dachowym!

Choć blaszane dachówki są stosunkowo proste w montażu, tak w jego trakcie trzeba zadbać o wiele szczegółów. Z tego powodu zadanie to najlepiej zostaw w rękach specjalistów. Zyskasz pewność jego prawidłowego wykonania, a do tego otrzymasz gwarancję na usługę. Na trwałość pokrycia dachowego mają również wpływ zastosowane materiały. Z tego powodu, kupując blachodachówki modułowe, stawiaj na produkty dobrych marek. Są solidne i doskonale zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Świetnym tego przykładem jest dachówka metalowa Galeco IZI, na którą producent udziela aż 55-letniej gwarancji!

Previous post

Systemy bez okapu – czy warto w nie inwestować?

Next post

Co to jest podbitka dachowa i do czego się stosuje?

No Comment

Leave a reply