Dachy

Najpopularniejsze rodzaje dachów

Przyglądając się dachom domów zdobiącym (a niestety czasem i szpecącym) polski krajobraz zauważyć możemy sporą różnorodność stosowanych rozwiązań. W naszym kraju prym wiodą zdecydowanie dach dwuspadowy oraz czterospadowy, ale zdarzają się i dachy płaskie, jednospadowe oraz mansardowe. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Najpopularniejszym w Polsce rodzajem dachu jest dach dwuspadowy. Równocześnie jest to konstrukcja najprostsza. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest obecność trójkątnych ścian bocznych, które potocznie zwie się szczytami. Dach dwuspadowy szczególnie dobrze sprawdza się na szerokościach geograficznych na których występują duże opady deszczu i śniegu. Deszczówka bez problemów spływa tu do mało skomplikowanego systemu rynnowego, a śnieg nie zalega na dachu zagrażając tym samym jego konstrukcji. Największym minusem dachu dwuspadowego jest fakt, że poddasze nie jest pełnowymiarowym piętrem.

Dach

W naszym kraju często spotkać można też dach czterospadowy, zwany również czteropołaciowym lub kopertowym. Rozwiązanie to jeszcze bardziej ogranicza przestrzeń poddasza. Konstrukcja takiego dachu jest też nieco bardziej skomplikowana, wszystkie połacie stykają się bowiem w narożach, co utrudnia wykonanie pokrycia. W efekcie rozwiązanie to jest droższe niż dach dwuspadowy, jednospadowy czy płaski. Zaletą jest sprawne odprowadzanie wody i rozłożenie ciężaru konstrukcji na cztery ściany.

Dach płaski ma w Polsce raczej niewielkie grono fanów. Decydują się na niego właściwie jedynie właściciele bardzo nowoczesnych domów. Największą zaletą jest fakt, że konstrukcja tego typu pozwala zagospodarować całą powierzchnię poddasza jako pełnoprawnego piętra. Płaski dach gwarantuje też niższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ znakomicie dociepla nam dom, dzięki grubej warstwie betonu. Znacznie gorzej odprowadza on jednak wodę, a zimą zalega na nim śnieg, który przy gwałtownych opadach należy usuwać.

Niezbyt dużą popularnością w naszym kraju cieszą się również dachy jednospadowe. Charakteryzuje się on niskimi kosztami budowy. Projektując tego typu dach należy baczną uwagę zwrócić na takie czynniki jak kierunek i siła wiatru oraz roczne opady śniegu.

Ostatnim popularnym dachem jest dach mansardowy. Ten typ dachu łamanego pozwala zwiększyć przestrzeń użytkową poddasza. Jest on jednak drogi w budowie i cieszy się w naszym kraju coraz mniejszą popularnością, mimo iż łączy on dobre cechy dachu płaskiego i dwu- czy czterospadowego.

W budownictwie rodzinnym najczęściej do budowy więźby dachowej wykorzystuje się drewno. Raczej rzadko inwestorzy decydują się na stalowy szkielet dachu, co zapewne związane jest głównie z większymi kosztami tego rozwiązania.

Previous post

Kable grzejne to inwestycja w bezpieczeństwo

Next post

Więźba tradycyjna czy prefabrykowana?

No Comment

Leave a reply