Dachy

Nazywam się Francois Mansart i oto mój dach

Żyjący na przełomie XVI i XVII stulecia francuski architekt wymyślił konstrukcję dachu, która jest wykorzystywana do dziś. Zaletą dachu dwukondygnacyjnego jest zwiększenie przestrzeni użytkowej na poddaszu.

Dach mansardowy, który swą nazwę zaczerpnął od nazwiska wynalazcy charakteryzuje się łamaną konstrukcją. Dwie połacie są nachylone pod różnymi kątami, z czego ta górna pod katem ok. 30 st., dolna zaś ok. 60 st. Przełamana płaszczyzna dachu pozwala zaoszczędzić na poddaszu więcej przestrzeni użytkowej, czyli pozbawionej ostrych skosów i wyższej niż 1,90 m.

Konstrukcja dachu mansardowego

Więźba dachu dwukondygnacyjnego jest dosyć skomplikowana i wymaga dużych umiejętności zwłaszcza od cieśli. Dach wykonuje się z konstrukcji słupów i kleszczy, podtrzymujących płatew, na której wspierają się krokwie. Krokwie części dolnej i górnej łączy się na różne sposoby: na wręby lub metalowymi nakładkami bądź kątownikami i kołkami. Można także wykorzystać prefabrykowane wiązary, dzięki którym stawianie więźby jest szybsze i na poddaszu nie występują słupy.

Pokrycie dachu

Przed ułożeniem pokrycia należy ułożyć warstwę izolacji oraz poszycia dachu. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce połączenia dwóch płaszczyzn więźby dachowej. Warto zastosować tam podwójne ułożenie folii lub membrany z szerszym wywinięciem zgodnie z kierunkiem spływu wody. Górna płaszczyzna dachu z racji mniejszego spadku przyjmuje więcej wody, więc musi być bardziej uszczelniona niż dolna część dachu, po której deszczówka tylko spływa.

Na pokrycie dachu warto wybrać lekkie materiały ze względu na stromą część dachu mansardowego. Newralgicznym punktem dachu mansardowego jest przełamanie połaci. W przypadku dachówek można zabezpieczyć je specjalnymi, profilowanymi dachówkami na zamówienie, zastosować obróbkę blacharską lub wysunąć jeden pas dachówek ponad dolną połać. Najłatwiej dwie płaszczyzny połączyć obróbką blacharską w przypadku pokrycia z blachodachówki.

Odmianą dachu mansardowego jest tzw. „dach polski”.

Previous post

Iż Polacy nie gęsi, iż swój dach mają

Next post

Jakie domy budują Polacy?

No Comment

Leave a reply