Dachy

Obróbka dekarska komina

Połączenie połaci dachowej z kominem to newralgiczny punkt dachu, który wymaga szczególnej uwagi, dokładności, a także umiejętności ze strony wykonawcy. Obróbkę komina można wykonać na kilka sposób. Jednym z nich jest użycie taśmy wykończeniowej.

Przed rozpoczęciem obróbki należy przygotować podkład tylnej części komina po stronie kalenicy. Można wykonać go z drewna lub innego materiału odpornego na nacisk. Kształt podkładu należy dopasować do nachylenia dachu oraz przestrzeni pomiędzy sąsiadującymi dachówkami.

Przednia część komina

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego kawałka taśmy np. Crepform Plus. Powinna być ona co najmniej 30 cm dłuższa niż szerokość ściany komina. Właściwie dopasowaną taśmę należy zagiąć na krawędziach po obu stronach komina, tak aby jej boki były ustawione w pionie. Następnie brzegi taśmy należy przyciąć wzdłuż przedniej części komina, a w dalszym kroku odrywamy folię zabezpieczającą i przyklejamy do komina oraz do pokrycia dachowego.

Ściany boczne

Od strony okapu należy przyciąć taśmę zostawiając ok 2 cm zakładu. Następnie usuwamy folię ochronną i sklejamy taśmę z fragmentem przyklejonym wcześniej do przedniej części komina. W kolejnym kroku przyklejamy taśmę do połaci dachu rozpoczynając od wewnętrznej krawędzi , znajdującej się najbliżej komina, aby następnie odkleić taśmę ochronną  i przykleić zewnętrzną część taśmy. Dzięki temu zapobiegniemy tworzeniu się przestrzeni powietrznych pod taśmą.

Krawędź komina

W trzecim etapie montażu przyklejamy taśmę do komina oraz do podkładu łącząc ja z fragmentami taśmy wcześniej zamocowanej na bocznych ścianach komina. W zależności od kąta nachylenia połaci i powierzchni przeznaczonej do zabezpieczenia, konieczne może być zastosowanie taśmy o szerokości 300 lub 450 mm. Następnie przygotowujemy drugi fragment taśmy , który dokładnie przyklejamy  do zamocowanej taśmy. Przed położeniem dachówek zaginamy krawędź drugiego fragmentu taśmy na ok 5 cm, aby uzyskać szczelne połączenie.

Montaż listew

Końcowym etapem obróbki komina jest montaż aluminiowych listew kominowych, które należy odpowiednio dociąć i zamocować za pomocą wkrętów. Po przykręceniu listew, miejsca ich połączeń z kominem należy uszczelnić masą uszczelniającą.

 

Previous post

Czy rynny można ukryć, aby były niewidoczne?

Next post

Rynna rynnie nierówna - rodzaje orynnowania

No Comment

Leave a reply