DachyMateriały

Obróbka komina taśmą dekarską

Praca dekarza nie kończy się na montażu pokrycia dachowego. Konieczne jest także zabezpieczenie innych elementów, by dach był szczelny. Jak powinna być przeprowadzona obróbka komina?

Nie ma dachu bez komina, więc umiejętność poprawnego montażu obróbki kominowej to podstawa pracy każdego dekarza. Dlaczego może być to kłopotliwe? Więźba dachowa i pokrycie z czasem zmieniają nieco swoje położenia, dach osiada, materiały kurczą się i rozszerzają, co jest naturalnym zjawiskiem. Wtedy najczęściej dochodzi do rozszczelnień między pokryciem a obróbką kominową, co prowadzi do zawilgocenia warstwy izolacyjnej, a nawet przecieków.

Wstępne prace

Podczas układania pokrycia dachowego należy pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze nie należy dostawiać łat do samej ściany komina i nie wolno układać dachówek tuż przy samym kominie, lecz zostawić ok. 50 milimetrów luzu. Następnie folię wysokoparoprzepuszczalną, czy inną membranę dachową należy wywinąć i szczelnie przykleić do ścian komina. Klejenie specjalną taśmą należy rozpocząć od pasa przed kominem, potem po bokach, a na końcu z tyłu, by zachować kierunek spływania wody. Po ułożeniu pokrycia dachowego z zastosowaniem powyższych zasad, można przejść do właściwej obróbki komina.

Niezastąpiona taśma

Obróbkę kominową zwykle wykonywało się z odpowiednio dogiętej blachy, która tworzyła sztywny kołnierz. Wadą takiego rozwiązania jest nieszczelność obróbki, gdy dach zaczyna pracować. Raz na jakiś czas należy uszczelnić taki kołnierz poprzez uzupełnienie silikonu dekarskiego. Ponadto obróbka blacharska wymagała odpowiednich narzędzi i umiejętności, częściej można było popełnić tu błąd. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne taśmy dekarskie, które znajdziemy w asortymencie wielu producentów. Zaletą taśmy jest łatwy montaż – wystarczy wałek dekarski, nożyce i miarka oraz duża rozciągliwość. Taśma może rozszerzać się nawet do 60 proc., zachowując ciągłość, przyczepność do podłoża, a zatem i szczelność. Taśmy są produkowane z krepowanego aluminium z powłoką akrylową i butylową warstwą klejącą.

Montaż taśmy rozpoczynamy od dołu, czyli od najniżej położonej krawędzi komina. Następnie oklejamy boki, a na końcu najwyższą krawędź komina. W ten sposób przykleimy taśmę „z wodą”. Taśma powinna zostać naklejona tak, aby jedną połową szerokości znajdowała się na ścianie komina, a drugą na dachówkach. Z tyłu komina, czyli przy krawędzi najbardziej narażonej na przecieki warto zamontować taśmę z podwójnej szerokości poprzez sklejenie dwóch warstw klejem butylowym.

Previous post

Pokrycie dachowe - jakie powinno być?

Next post

Stalowe rynny inne niż wszystkie

No Comment

Leave a reply