Dachy

Państwo pomoże usunąć azbest

Choć Polacy coraz częściej interesują się kwestią ochrony środowiska i świadomi są tego, jak budować, aby pozostać w zgodzie z naturą oraz nie szkodzić także sobie, wziąć w niektórych regionach znaleźć można pozostałości po czasach, w których masowo dachy wykładano azbestem. Powodem takiego stanu rzeczy może być wysoki koszt wymiany pokrycia. Gdzie więc znaleźć wsparcie?

Najważniejsze wsparcie finansowe oferowane osobom, które chciałyby wreszcie pozbyć się azbestu z dachu, oferowane są w ramach programów prowadzonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To dzięki nim możliwe jest uzyskanie nawet całkowitego dofinansowania na demontaż pokrycia, jego wywóz oraz utylizację.

Aby zdobyć wsparcie finansowe, należy zgłosić się do Urzędu Gminy i w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w danym miejscu funkcjonują już lokalne plany usuwania eternitu, w których znajduje się konkretny dach, z którego chcemy usunąć azbest. W sytuacji, gdy budynek ten nie jest wyszczególniony, niezbędne będzie zgłoszenie wniosku o jego uwzględnienie w programie.

O planowanych pracach związanych z usunięciem z dachu azbestu poinformować należy wydział architektoniczno-budowlanego lokalnego starostwa powiatowego oraz organ nadzoru budowlanego właściwy danemu okręgowemu inspektorowi pracy, a także państwowy inspektorat sanitarny. Aby to zrobić niezbędne będzie skorzystanie z odpowiedniego formularzu, określającego m.in. przewidzianą datę początku i końca prac. Niezbędne będzie także podanie informacji takich jak: adres, rodzaj odpadów, ich powierzchnia i masa, liczbę pracowników. Ponadto, niezbędne jest załączenie kopii aktualnej oceny stanu wyrobów zawierających azbest.

Po wypełnieniu formalności można przejść do pracy. Warto przy tym pamiętać, iż dofinansowania rzadko obejmują koszt poniesiony na zakup nowego pokrycia dachu oraz ich montażu.

Aby więc na prace nie wydać fortuny warto jest wybrać ekonomiczny, choć wytrzymały i funkcjonalny materiał. Taki jak blachodachówka. Sprawdzi się idealnie w przypadku starych domów z nadwyrężona więźbą dachową.

Previous post

Kiedy warto zbudować dach płaski? Niemal zawsze!

Next post

Jak nie stracić na uszkodzeniu dachu

No Comment

Leave a reply