Baza wiedzyDachy

Płaski dach da się lubić

Płaskie dachy całe lata kojarzyły się z przerażającymi domami w kształcie „kostki” popularnymi w czasach PRL-u. Dziś dach płaski to jedno z typowych rozwiązań modernistycznego stylu. I dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym ma on coraz więcej zalet.

Mówiąc o dachu płaskim mamy na myśli taki, którego spadek połaci ma maksymalnie 12 stopni – zwykle jest to jednak ok. 2-3. Nie jest to więc dach całkowicie płaski. I choć coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród inwestorów marzących o domu o nowoczesnej, prostej bryle, nie nadaje się on wszędzie. Na niektórych działkach możliwość budowy domu z płaskim dachem jest ograniczona z powodu warunków planu zagospodarowania przestrzennego – plany miejscowe mogą wręcz określać konkretny kąt nachylenia połaci dachu. Przed rozpoczęciem projektu domu warto więc dobrze zapoznać się z lokalnym planem.

Co szczególnie przemawia za budową płaskiego dachu? Estetyka oraz nowoczesny wygląd domu, kojarzony z elegancją oraz wyrafinowaniem. Nie mniej istotna jest jednak i funkcjonalność – dachy tego typu są bardziej odporne na silne wiatry i ewentualne uszkodzenia.

Źródło: https://pixabay.com
Źródło: https://pixabay.com

Dachy te cieszą się także popularnością dzięki możliwości dodania „piątej elewacji”, będącej użytkową częścią domu – można ją zamienić w obszerny taras, wyposażyć w panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań jest zamiana dachu w ogród – wystarczy ustawić na szczycie pojemniki z różnego rodzaju roślinami – kwiatami, krzewami czy ziołami. Dla bardziej odważnych, służyć może jako zielony dach z prawdziwego zdarzenia. W wariancie ekstensywnym należy go wtedy obsadzić niewymagającymi roślinami – przede wszystkim bylinami, w intensywnej wersji zaś niezbędne jest stworzenie odpowiedniej konstrukcji stropodachu, która utrzyma wyższe i bardziej wymagające rośliny. Zielony dach to idealne rozwiązanie w przypadku niewielkiej działki. Co więcej, kiedy pozwalają na to przepisy, część powierzchni dachu można wliczyć do powierzchni czynnej biologicznie, dzięki czemu możliwe jest wzniesienie większego budynku.

Zielony dach - źródło: https://www.flickr.com
Zielony dach – źródło: https://www.flickr.com

Płaska wersja dachu to rozwiązanie bardziej ekonomiczne – mniejsza powierzchnia połaci to mniej materiałów. Dach taki pozwala także na oszczędności związane ze zmniejszeniem straty ciepła. Jednak ostateczna cena dachu zależy przede wszystkim od wykorzystanych technologii oraz materiałów. Niezbędne jest bowiem wykonanie stropodachu wentylowanego z oddzieloną izolacją termiczną od przeciwwilgociowej pustej przestrzeni nad pomieszczeniami ogrzewanymi.

Płaskiego dachu nie należy więc się obawiać i za wszelką cenę uciekać od niego. Przy dzisiejszych możliwościach, technikach odwadniania różnymi systemami rynnowymi i technologiach budowlanych są one nie tylko niezwykle efektowne, ale też bardzo efektywne.

Previous post

Nowoczesne oblicze gontu

Next post

A może dach pulpitowy?

No Comment

Leave a reply