DachyMateriałyPokrycia dachowe

Powrót strzechy

Wyobraźcie sobie dom pokryty dachem z trzciny. Wiele osób na pomysł ten zapewne wzdrygnęło by się – przecież trzcina to po prostu trawa? Czy na pewno nadaje się na to, aby pokryć nowoczesne, funkcjonalne i bezpieczne domy? Tak!

Trzcina pospolita to kosmopolityczna trawa trwała, która wyrasta na wysokość ok. 4 metrów, a w najlepszych warunkach może mieć nawet 8 metrów. Zawiera ona blisko 11 proc. składników mineralnych, w tym przede wszystkim krzemionki, a także wosk i substancje pianotwórcze. Spotyka się ją zwykle w okolicy mokradeł czy przy brzegach wód, gdzie tworzy charakterystyczne zarośla. Coraz częściej – przede wszystkim na Zachodzie – spotkać ją można także na dachach domów, gdzie jako materiał pokryciowy sprawdza się nad wyraz dobrze.

Źródło: https://pixabay.com/
Źródło: https://pixabay.com/

Aby móc wykorzystać pozyskaną z natury trzcinę do celów strzecharskich, niezbędne jest, aby spełniła pewne normy – nie każdą bowiem można z powodzeniem wykorzystać jako pokrycie. Absolutnie kluczowe jest to, aby trzcina była jednoroczna, a jej łodyga nie nazbyt gruba oraz pozbawiona całkowicie liści. Pozyskuje się ją w okresie zimowych żniw, a następnie przechowuje w odpowiednich warunkach – zawsze pod dachem. Przed położeniem na dach niezbędna jest także selekcja źdźbeł. Odrzuca się stare, zniszczone i zanieczyszczone, a resztę układa w wiązki o grubości ok. 60 cm i długości ok 1,5-1,7 m.

Pokrycie dachowe wykonane z trzciny czy też strzechy to przede wszystkim świetne właściwości termoizolacyjne – aby jednak świetnie pełniło swoje funkcje, musi być wykonany przez profesjonalistów znających ten materiał i zachowujący właściwy reżim technologiczny podczas układania. Główna zaleta trzciny to jej wysoka tolerancja na ogień, a także mróz, wysokie pH i zasolenie. Nic więc dziwnego, iż właśnie ona od wieków z powodzeniem stosowana jest w budownictwie.

Trzcinowe dachy to także konstrukcje wyjątkowo zdrowe i ekologiczne, a ich ogromną zaletą jest świetne współgranie z naturalnym środowiskiem. Domy pokryte trzcinową strzechą mogą wyglądać pięknie i wyraziście, a odpowiedni projekt dachu, a także okapów i okien dachowych może sprawić, iż efekt końcowy zaskoczy wszystkich. Trzciny więc nie trzeba się bać ani traktować jako materiały drugiej kategorii – to bowiem jeden z tych darów natury, z którego możemy korzystać niemal nieograniczenie.

Previous post

A może dach pulpitowy?

Next post

Kto jest kim w ekipie dekarskiej

No Comment

Leave a reply