Dachy

Systemy bez okapu – czy warto w nie inwestować?

W budownictwie jednorodzinnym nadal dużą popularnością cieszą się klasyczne okapy dachowe. Jednak od pewnego czasu widoczne jest stopniowe odwracanie się od tego trendu. W nowoczesnych budynkach coraz częściej stosuje się bowiem tzw. dachy bezokapowe. Doskonale wpisują się we współczesny styl architektoniczny miejskich osiedli. Oprócz tego ich wybór jest efektem rosnącego zapotrzebowania na energooszczędne domy. Są tanie w utrzymaniu i jednocześnie bardzo przyjazne dla środowiska. Czym dokładnie jest taka konstrukcja dachowa, jakie są jej zalety oraz czy ma jakieś poważne wady? Sprawdź już teraz, czy warto w nią zainwestować! Z poniższego artykułu dowiesz się również, czym są rynny ukryte, które doskonale pasują do budynków bez okapu.

Dachy z okapem a bezokapowe – czym się charakteryzują?

W klasycznym budownictwie jednorodzinnym krawędzie dachu wyraźnie wychodzą poza obrys budynku. Powstały w ten sposób okap, w zależności od konstrukcji, może być nawet na tyle duży, że zacienia kondygnację znajdującą się poniżej. W jakim celu stosuje się takie rozwiązanie? Przede wszystkim pod kątem ochrony murów – spływająca z pokrycia dachowego woda spada na ziemię daleko od domu. Zabezpiecza to także fundamenty przed zawilgoceniem.

Warto jednak podkreślić, że okapy miały znaczenie w dawnych czasach, gdy powszechne było krycie domów strzechą. Dziś spełniają głównie funkcję ozdobną, gdyż za odprowadzanie deszczówki odpowiedzialny jest system rynnowy. W pełni sprawny, dobrany wydajnością do powierzchni pokrycia dachowego odbierze wodę nawet w czasie intensywnych opadów deszczu. W efekcie współczesne budynki z powodzeniem może wieńczyć dach bez okapu.

Taka konstrukcja kończy się równo z murami zewnętrznymi domu, a więc występuje tutaj jej płynne przejście do elewacji. Co ważne, tę równowagę można zachować, montując tzw. rynny ukryte, schowane pod specjalnymi maskownicami. Tego typu systemy rynnowe ma w swojej ofercie coraz więcej producentów, w tym m.in. firma Galeco.

Dach bezokapowy świetnie prezentuje się na budynkach projektowanych w nowoczesnym stylu. Takie konstrukcje zwykle mają minimalistyczną formę, charakteryzują się prostą bryłą.

Dlaczego w projektach domów coraz częściej wykorzystuje się dachy bezokapowe?

Rosnąca popularność bezokapowych konstrukcji dachowych wynika z wielu zalet takiego rozwiązania. Najważniejsza z nich wiąże się z energooszczędnością. W budynku z dachem bez okapu znika ryzyko powstawania różnego rodzaju mostków termicznych, którymi w okresie zimowym mogłoby uciekać ciepło. Dzięki temu koszty ogrzewania są niższe i spada zużycie energii, co jest istotne z punktu widzenia ekologii.

Do innych, równie ważnych zalet tego rozwiązania, należy zaliczyć:

  • wyeliminowanie zacienienia okien na najwyższych kondygnacjach – więcej naturalnego światła wpada do pomieszczeń,
  • wyraźnie mniejszy ciężar w porównaniu do dachu z okapem,
  • prostotę konstrukcji, dzięki której jej budowa jest szybka i stosunkowo tania.

Czy dachy bezokapowe mają wady?

Z całą pewnością dla osób lubiących klasyczne projekty domów, bezokapowa konstrukcja powierzchni dachowej będzie nieatrakcyjna. Dobrze wygląda jedynie na budynkach nowoczesnych o prostej, bardzo zwartej bryle. Jednak pomijając względy estetyczne, na które każdy może patrzeć inaczej, ciężko doszukiwać się poważniejszych wad tej konstrukcji.

Niektórzy podkreślają jedynie, że okap dachu bardzo przydaje się nad oknem znajdującym się na mocno nasłonecznionej stronie budynku. Przy jego braku może dochodzić do zjawiska przegrzewania wnętrza. Na szczęście łatwo temu zaradzić – wystarczy zamontować rolety okienne. Najlepiej sprawdzają się modele dzień-noc. Ich konstrukcja daje możliwość płynnego regulowania ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia.

Zdecydowałeś się na dach bezokapowy? Koniecznie zwróć na to uwagę!

Jeśli planujesz budowę domu z dachem bezokapowym, musisz zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe odwodnienie pokrycia dachowego. Brak okapu wymaga zastosowania odpowiednich elementów zabezpieczających konstrukcję budynku przed zawilgoceniem. Zalicza się do nich:

  • deski okapowe mocowane do zakończeń krokwi, które należy przykryć arkuszami blachy,
  • blaszany pas podrynnowy,
  • nowoczesny system rynnowy, którego wydajność trzeba odpowiednio dobrać do powierzchni dachu.

Pamiętaj, że w przypadku budynku bez okapu dachowego wszystkie powyższe elementy muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinny wykazywać się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ważna jest również niepodatność na wpływ negatywnych czynników atmosferycznych.

Jaki system rynnowy do budynku z bezokapowym dachem?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do krawędzi dachu bez okapu zamocować klasyczne rynny. Jeśli są dobrej jakości i prawidłowo zamontowane, z pewnością będą efektywnie odprowadzać deszczówkę. Jednak gdy chcesz cieszyć się estetycznym wyglądem budynku, postaw na bezokapowy system rynnowy. Rozwiązania tego typu ma w swojej ofercie wielu doświadczonych producentów rynien, w tym ceniona na rynku firma Galeco. Czym się charakteryzują?

Instalację odprowadzającą wodę opadową montuje się w ociepleniu budynku. Całość jest zakryta specjalną maskownicą tworzącą gładką powierzchnię, doskonale wtapiającą się w elewację. Co ważne, element ten można szybko zdemontować w razie potrzeby czyszczenia, konserwacji czy naprawy rynien.

Stawiając na bezokapowy system rynnowy, zawsze wybieraj sprawdzone rozwiązania od dobrych firm. Dzięki temu będziesz mógł liczyć m.in. na:

  • ponadprzeciętną szczelność instalacji,
  • wysoką skuteczność odprowadzania deszczówki z połaci dachowej,
  • bezobsługową eksploatację – solidni producenci udzielają nawet 10-letniej gwarancji na swoje produkty,
  • bardzo estetyczny wygląd.

Jak zamontować bezokapowy system rynnowy?

Wspomniane bezokapowe rynny są idealne do nowoczesnych domów jednorodzinnych z dachem bez okapu. Co bardzo istotne, współcześnie dostępne na rynku systemy rynnowe tego typu są wyjątkowo proste w montażu. Najlepszym tego dowodem są rozwiązania oferowane przez doświadczonego producenta Galeco. Na przykładzie jego produktów poznaj skróconą instrukcję instalacji na budynku.

  1. Zamocowanie pasa podrynnowego dostępnego w ofercie firmy jako część systemu.
  2. Przygotowanie w ścianie zewnętrznej budynku bruzdy pod rury spustowe – powinna mieć szerokość przynajmniej 30 cm.
  3. Zabudowanie wgłębienia w murze ociepleniem.
  4. Przymocowanie haków na skraju rynien poziomych, a następnie montaż kolejnych zaczepów z zachowaniem odstępu około 60 cm.
  5. Zaślepienie skrajnych rur odprowadzających deszczówkę – połączenie najlepiej zabezpieczyć klejem uszczelniającym.
  6. Montaż pozostałych rynien „na zakładkę” o długości około 15 cm i uszczelnienie miejsc styku.
  7. Wykonanie otworu pod mufę w miejscu odpływu.
  8. Montaż rur odpływowych.
  9. Wykończenie elewacji budynku, a następnie założenie zaślepek systemu rynnowego.

Wszystkie te prace można z powodzeniem wykonać bez użycia specjalistycznych narzędzi. Bezokapowy system rynnowy założony zgodnie z instrukcją producenta będzie bezawaryjny i praktycznie bezobsługowy.

Czy warto zainwestować w dom z dachem bez okapu?

Pod kątem wyglądu domy jednorodzinne z dachem bez okapu niewątpliwie wyróżniają się na tle ich klasycznych odpowiedników. Nierzadko nazywane są „nowoczesnymi stodołami”, co związane jest z ich bardzo prostą bryłą. Zastanawiasz się, czy warto w nie inwestować? Jeśli podoba Ci się taka minimalistyczna forma budynku, to zdecydowanie tak!

Z racji prostoty konstrukcji, postawienie takiego obiektu budowlanego zajmuje stosunkowo niewiele czasu i jest tanie. Gdy zdecydujesz się na nowoczesne budownictwo, możesz również liczyć na niskie koszty eksploatacji domu. Dobre ocieplenie fundamentów, murów oraz bezokapowego dachu zminimalizuje straty ciepła zimą. Docenisz to także w upalne dni, gdy w pomieszczeniach dłużej będzie utrzymywać się przyjemna temperatura. W efekcie możesz oszczędzać zarówno na kosztach ogrzewania w okresie zimowym, jak i użytkowania klimatyzacji latem.

Kiedy szczególnie warto zbudować dom z dachem bezokapowym?

Jak podkreślają specjaliści, w niektórych warunkach terenowych zbudowanie domu z dachem bezokapowym jest wyjątkowo korzystne. Warto w niego zainwestować, gdy:

  • będzie stawiany w ścisłej zabudowie miejskiej, tuż obok innych budynków,
  • w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dużo drzew, np. na działce leśnej,
  • ekspozycja okien jest na wschód lub północ.

W każdym z powyższych przypadków trzeba liczyć się ze zmniejszoną ilością światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Okap dachu jeszcze bardziej by ją ograniczył, dlatego najlepiej z niego zrezygnować.

Oczywiście należy tutaj podkreślić, że domy z pokryciem dachowym kończącym się równo z murem są swoistą wizytówką nowoczesnego budownictwa. Konstrukcje bez okapu są eleganckie i świetnie komponują się ze stylem architektonicznym współczesnych osiedli jednorodzinnych. Bardzo często budynki takie pokrywa się blachą, zarówno imitującą wyglądem klasyczną dachówkę, jak i blachodachówką. Obserwuje się także trend „wydłużania” powierzchni blaszanej kryjącej dach na górną część elewacji domu. Uzyskuje się w ten sposób płynne, estetyczne przejście. Naturalnie w celu jego zachowania należy zastosować rynny bezokapowe, zamiast zewnętrznych.

Dom z okapem dachowym czy z dachem bezokapowym? Kieruj się własnymi potrzebami!

Jak widzisz, konstrukcja bezokapowa ma zarówno wiele zalet, jak i pewne wady. W efekcie wybór tego rozwiązania lub dachu z okapem musisz uzależnić przede wszystkim od własnych potrzeb. Jednak niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że zawsze bardzo ważne jest dobre odwodnienie pokrycia dachowego. Stawiaj więc na sprawdzone systemy rynnowe, od najlepszych producentów, takich jak Galeco. Zyskasz pewność, że są odpowiednio zaprojektowane i wykonane z dobrej jakości materiałów. W efekcie instalacja odprowadzająca deszczówkę ochroni mury oraz fundamenty przed zawilgoceniem. Co ważne, korzystając z oferty takich firm, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne. Zespół specjalistów pomoże Ci w doborze rynien do konstrukcji budynku oraz wielkości powierzchni połaci dachowej.

Previous post

Zalety i wady blachodachówki

Next post

Montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym – jak go wykonać?

No Comment

Leave a reply