Dachy

Kiedy warto zbudować dach płaski? Niemal zawsze!

To, że dachy płaskie wracają do łask nie jest tajemnicą dla nikogo, kto przegląda od czasu do czasu oferty biur architektonicznych sprzedających gotowe projekty domów. Powrót płaskiego zwieńczenia domu związany jest przede wszystkim z ekonomicznością takiego rozwiązania – domy z płaskim dachem są nie tylko tańsze w budowie, ale i eksploatacji. Nie bez znaczenia pozostaje także moda na formy proste i oszczędne – na wskroś nowoczesne.

Dom z płaskim dachem najbardziej sprawdza się w mieście. W otoczeniu gęstej zabudowy wielorodzinnej, czy wręcz pawilonów usługowych bądź biurowców, tradycyjna bryła zwieńczona dwuspadowym dachem wygląda obco i nie na miejscu. Prosty dach zdecydowanie lepiej wtopi się w takie otoczenie, nie powodując przy tym chaosu estetycznego oraz dysonansu. Dlatego też świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku domów, w których część przeznaczona jest na pomieszczenia usługowe – tu doskonałym rozwiązaniem jest dach pulpitowy, który optycznie może podzielić dom na dwie części – rodzinną i publiczną.

Wybór domu płaskiego sprawdzi się także w sytuacji, gdy dom stawiany jest w odosobnieniu. Świetnie wygląda szczególnie w otoczeniu bujnej przyrody i wysokich roślin – te stanowią piękną dekorację dla surowej, pozbawionej zdobień bryły. W takim wypadku można puścić także wodze fantazji i zastanowić się nad nieco bardziej urozmaiconą formą domu, jak choćby łączeniem mniejszych brył, które zwieńczone są własnym dachem, na różnych poziomach. To także odpowiedni wybór dla działki w kształcie nieregularnym, wąskiej lub mało oświetlonej – w takich wypadkach bowiem dom zwykle wymusza zastosowanie nietypowej formy.

Płaski dach to także ogromne oszczędności na powierzchni. Rozwiązuje on bowiem kłopot strychu z którym niekiedy nie wiadomo co zrobić. Może on także zwiększyć przestrzeń domu poprzez urządzenie na jego szczycie zielonego dachu z efektownym tarasem. Właśnie dlatego, dachy płaskie warto wybrać na niewielkich działkach – umożliwia on bowiem wliczenie części dachowej powierzchni do powierzchni działki czynnej biologicznie, wymaganej w warunkach zabudowy.

Płaskie zwieńczenie domu nie musi być wcale nudne, co doskonale pokazują nowe interesujące koncepcje takie jak dach pulpitowy o różnych kierunkach nachylenia czy też kolebkowy. Odważni mogą pokusić się na połączenie dachu kolebkowego z płaskim – to ciekawa, nieszablonowa forma zmieni prostą bryłę domu nie do poznania.

Previous post

Dach płaski wraca do łask

Next post

Państwo pomoże usunąć azbest

No Comment

Leave a reply