Dachy

Więźba dachowa z fabryki

Jednym z coraz bardziej popularnych trendów w budownictwie, znacznie ułatwiających tworzenie konstrukcji dachowej i zmniejszających nakłady pracy, jest wykorzystywanie prefabrykatów więźby dachowej. Te wytwarzane w specjalnych zakładach części konstrukcji są bowiem nie tylko niezwykle wygodne, ale przede wszystkim doskonale wymierzone i dostosowane do założonych parametrów dachu.

Jak wygląda proces tworzenia więźby dachowej, która w niemalże gotowej formie dostarczana jest na plac budowy? Wszystko zaczyna się od projektu – ten dostarczony do fabryki jest następnie adaptowany do oferowanej przez dany zakład technologii. Polega to na obliczeniu tego, jak powinny być zbudowane i jakie przekroje muszą posiadać elementy, aby pasować do rodzaju dachu, pokrycia, nachylenia połaci oraz obciążenia, które oddziałuje na dach.

Następnym krokiem jest wykonanie wiązarów kratownicowych, złożonych z belem drewnianych połączonych płytkami kolczastymi. Składają się one przeważnie z dwóch złączonych ze sobą pasów górnych, które stanowią odpowiedniki krokwi, krzyżulców oraz słupków pionowych, a także jednego pasa solnego. Wiązary, już w trakcie tworzenia konstrukcji dachowej, stawia się na szczycie budowli w rozstawie nie większym niż 150 cm, a nie mniejszym niż 80. Są one przede wszystkim wykorzystywane przy budowie stropodachów nieużytkowych zarówno dwu- jak i jednospadowych o niewielkim kącie nachylenia połaci. Na rynku dostępne są obecnie także wiązary dostosowane do dachów z poddaszem użytkowym.

Wykonanie całej więźby trwa zwykle od jednego do dwóch tygodni, a większość producentów zapewnia transport prefabrykatów na plac budowy. Wygodne, łatwe w montażu elementy, można ustawić nawet w ciągu jednego dnia.

Więźba dachowa wykonana w specjalnym zakładzie jest więc rozwiązaniem niezwykle komfortowym, pewnym oraz łatwym w pracy. Do stworzenia ich wykorzystuje się ponadto nawet o 30% mniej drewna, niż przy tradycyjnej więźbie. Co więcej, może ona przybrać najbardziej zróżnicowane i skomplikowane formy jakie przyjdą do głowy inwestorom. Więzary mogą osiągnać także dużą rozpiętość, w przypadku gdy tworzone jest poddasze użytkowe, daje to swobodę w kształtowaniu przestrzeni.

Są jednak i pewne wady – po pierwsze, nie wszystkie elementy dachu można stworzyć w fabryce i pewne elementy trzeba dobudować. Co więcej, gdy mamy do czynienia z dużymi elementami, konieczne będzie użycie dźwigu, co podniesie koszty inwestycji. Z większymi kosztami należy się liczyć także wtedy, gdy plac budowy nie posiada dogodnego podjazdu i miejsca dla maszyn.

Biorąc jednak pod uwagę wszelkie za i przeciw, prefabrykowana więźba dachowa to świetne rozwiązanie, które sprawdza się idealnie tak, gdzie liczy się tempo pracy oraz solidna, dobrze wymierzona i docięta konstrukcja.

Previous post

Wilgoci na poddaszu mówimy stanowczo nie!

Next post

Dekarze łatwo znajdą pracę

No Comment

Leave a reply