DachyMateriałyPokrycia dachowe

Więźba dachowa – tradycyjna lub prefabrykowana

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, który przenosi obciążenia pokrycia dachowego. Przekazywanie sił od obciążeń wiatru, śniegu, pokrycia czy ciężaru własnego możliwe jest dzięki specjalnym łączeniom ciesielskim.

Obecnie inwestorzy mają do wyboru zakup więźby tradycyjnej wykonywanej przez ekipę ciesielską na miejscu budowy lub więźby prefabrykowanej, którą wykonują wyspecjalizowane firmy.

Więźba dachowa – tradycyjna

Wytrzymałość więźby dachowej zależy od jakości materiału. Drewno na więźbę powinno spełniać wymogi wytrzymałościowe, dlatego najczęściej do tego celu stosuje się drewno drzew iglastych tj. sosny, świerka, jodły lub modrzewia. Najpopularniejszym drewnem do budowy więźby dachowej jest tzw. obrzynana tarcica. Powinna być ona odpowiednio zabezpieczona i zaimpregnowana preparatem ognioodpornym, a także ochraniającym przed szkodnikami w postaci owadów i grzybów. W każdym przypadku materiał na więźbę dachową musi spełniać wymogi jakościowe. W Polsce sortowanie tarcicy odbywa się metodą wizualną. Takie drewno nie może mieć śladów pleśni, grzybów, pęknięć czy krzywizny.

Do budowy konstrukcji nietypowych, łuków, wolich oczek stosuje się natomiast drewno klejone o bardzo wysokiej wytrzymałości. Takie elementy więźby wykonuje się na specjalne zamówienie.

Więźba prefabrykowana

Więźbę prefabrykowaną wykonuje się pod konkretne zamówienie wg projektu budowlanego z drewna o wysokiej jakości, suszonego komorowo, czterostronnie struganego i zabezpieczonego przed grzybami i owadami.

Zaletą więźby prefabrykowanej jest dokładność jej wykonania, a dzięki połączeniom z płytek kolczastych elementy te mają dużo większą wytrzymałość mechaniczną niż tradycyjne połączenia ciesielskie. Daje to też wykonawcom możliwość szybkiego montażu, który można wykonać w jeden dzień.

Więźbę prefabrykowaną najczęściej stosuje się w domach parterowych, be poddaszy użytkowych, gdzie w takich przypadkach dolne pasy wiązarów mogą służyć za konstrukcję stropu. Nie trzeba wówczas wylewać stropu żelbetowego. Tego rodzaju więźba może pełnić również funkcję ozdobą naszego domu, gdyż po zastosowaniu ocieplenia dachu, konstrukcję można pozostawić widoczną, odpowiednio polakierować lub pomalować, zawiesić efektowne lampy lub oświetlenie ledowe, co nada wnętrzu nowoczesny i ciekawy wygląd.

Previous post

Jak montować rynny kwadratowe z pvc

Next post

Jak zamontować podbitkę dachową z pcv?

No Comment

Leave a reply