Wybierając kolor dachu…
Wybór odpowiedniego koloru dachu to zwykle jeden z najtrudniejszych momentów podczas budowy wymarzonego domu. To on nierzadko decyduje o tym, jakie wrażenie robi budynek. Co więc należy brać pod uwagę dokonując tego niezwykle trudnego wyboru?
To co najważniejsze, to oczywiście miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Lokalne prawo nie tylko może narzucać kolorystykę pokrycia, ale też często to robi. Zanim więc zaczniemy zastanawiać się nad tym, która barwa najlepiej współgrać będzie z elewacją, należy zapoznać się z odpowiednimi zapisami i sprawdzić, czy te nie zadecydują za nas.
Po co w ogóle tworzone są tego typu przepisy?
Chodzi oczywiście o zachowanie ładu przestrzennego, który byłby swoistą wizytówką danego regiony czy miejsca. Podziwiając piękne przykłady tak ujednoliconych miast i miasteczek – choćby we francuskiej Prowansji – nie sposób zresztą nie zgodzić się z sensownością takich rozwiązań. Na szczęście, plany zagospodarowania nie decydują o wszystkim – ponieważ na rynku działają dziesiątki producentów materiałów pokryciowych, przepisy nie tyle dokładnie opisują obowiązkowy kolor dachu, co podają paletę dopuszczalnych, która automatycznie eliminuje takie, które mogłyby wyróżniać się w sposób nazbyt nachalny.
Kolejnym krokiem przy wyborze koloru powinna być dobra analiza kształtu dachu. Nie znaczy to oczywiście tego, iż dany kolor do danego układu nie pasuje, nie zmienia to jednak faktu, iż przy większym kącie nachylenia oraz szczególnie bogatym układzie – jak wielospadowym czy mansardowym – ciemny dach może robić dość przygnębiające wrażenie.
Materiał pokrycia dachowe
Wybierając kolor dachu musimy brać także pod uwagę materiał, który chcielibyśmy widzieć na połaci. Choć dziś producenci materiałów pokryciowych oferują szeroką ofertę, nie znaczy to, iż znajdziemy wszystko to, co przyjdzie nam do głowy. Jeśli jednak zależy nam na dachu w barwach wyjątkowych i niespotykanych najlepiej szukać blachodachówek oraz dachówek bitumicznych. To one bowiem tworzone są w najbogatszej gamie barw.
Co ciekawe, wybierając kolor dachu decydujemy także o pewnych parametrach domu. Choć przy poprawnie wykonanej izolacji, barwa pokrycia nie powinna wpływać na temperaturę wewnątrz poddasz, to w szczególnie ciepłe dni, różnica między dachem jasnym a ciepłym może być odczuwalna. Podobne zresztą znaczenie ma nie tylko kolor, ale także materiał. Najbardziej nagrzewa się blacha i gont bitumiczny.
Wybór koloru dachu nigdy nie będzie prostym. Aby był jednak mądry należy zawsze brać pod uwagę to, w jakim otoczeniu ulokowany jest dom i czy wybierając taką, a nie inną barwę nie oszpecimy krajobrazu.
No Comment