Dachy

Zabezpieczenia przeciwśniegowe dla dachu i rynien

Zabezpieczania przeciwśniegowe to stabilne i skuteczne rozwiązania montowane na dachach skośnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom znajdującym się w pobliżu budynku. Niestety wielu inwestorów często zapomina o tak istotnych akcesoriach.

Temat ochrony przeciwśniegowej powraca zimą podczas intensywnych opadów śniegu lub podczas odwilży, kiedy spadający śnieg spada gwałtownie i w skrajnych przypadkach powyginać lub zerwać orynnowanie.

Ponadto zsuwające się czapy śniegu mogą zniszczyć rosnącą pod okapem roślinność czy samochód stojący na podjeździe, stanowią też niebezpieczeństwo dla osób przechodzących obok domu. Koszty naprawy pokrycia i orynnowania oraz montażu akcesoriów przeciwśnieżnych po zakończeniu budowy są dużo wyższe, niż gdyby akcesoria te zostały zainstalowane razem z pokryciem. Na rynku znajduje się kilka produktów, które można zaliczyć do ochrony przeciwśniegowej.

Płotki przeciwśniegowe

Chronią przed gwałtownym zsuwaniem się warstwy śniegu i są bardzo wytrzymałe. Mogą być wykonane ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo.

Śniegołapy

Śniegołapy inaczej zwane rozbijaczami lub rozpruwaczami śniegu, montowane są na połaci dachowej w celu rozbicia zsuwającego się śniegu. W praktyce dzielą zsuwającą się warstwę śniegu i chronią niżej położone płotki przeciwśniegowe przed nadmiernym wygięciem się. Śniegołapy montuje się w przypadku, kiedy połać dachowa jest dłuższa niż 3 m. Powinno się je montować na przemian w kilku rzędach. Odstęp między rzędami powinien wynosić 1 m, natomiast odległość między poszczególnymi śniegołapami – 0,5 m. Tego rodzaju produkty należy stosować jako uzupełnienie zabezpieczenia z drabinkami przeciwśniegowymi lub systemem rurowym.

Rurki przeciwśniegowe

System rurek przeciwśniegowych wykonany jest ze stalowych rurek ocynkowanych, aluminiowych lub miedzianych średnicy około 35 mm. Montuje się za pomocą zacisków mocowanych do rąbków stojących, które robi się na połączeniach arkuszy blachy. Zaleca się stosowanie rurek wykonanych z tego samego materiału co pokrycie dachowe.

Stopery

Stopery montuje się głównie przy pokryciach z gontów bitumicznych lub do dachówki. W przypadku pokrycia dachowego z  gontu bitumicznego przybija się je do sztywnego poszycia z desek lub ze sklejki i zakrywa pasem gontów tak, że wystaje jedynie ta część stopera, która zatrzymuje śnieg.

W przypadku pokrycia dachowego z dachówek stopery oferowane są tylko w przypadku niektórych modeli dachówek. Dachówki z wbudowanym stoperem są przeznaczone wyłącznie do zatrzymywania śniegu, nie wolno po nich chodzić i używać jako stopni kominiarskich.

Previous post

Jak założyć firmę dekarską?

Next post

Zawód dekarz – czy można go odczarować?

No Comment

Leave a reply