DachyPokrycia dachowePoszycie dachowe

Jak zamontować kosz dachowy

Jednym z najważniejszych miejsc dachu jest tzw. kosz dachowy. To właśnie on ma zasadnicze znaczenie dla zachowania szczelnego dachu. Kosz narażony jest bowiem dla duże obciążenia – śnieg czy wodę spływającą do niego z połaci. Tylko profesjonalnie wykonany kosz to pewność, iż dach wytrzyma trudne warunki atmosferyczne oraz skutecznie odprowadzi deszczówkę. Jak więc wygląda jego montaż?

  1. Przygotowanie podłoża

Kosz montowany jest w miejscu styku połaci, które należy zabezpieczyć odpowiednim podkładem, którego typ zależy od rodzaju podkładu dachu. Przy dachu z pełnym deskowaniem, są to dodatkowo zagęszczone łaty oraz papa termozgrzewalna, którą wykłada się dno kosza, w przypadku podkładu z membrany, dno kosza wykłada się deskami.

  1. Trasowanie blachy koszowej i jej montaż

Blachę kloszową dopieramy tak, aby pasowała kolorystycznie do pokrycia dachowego. Jej arkusze należy dopasować do kształtu kosza oraz połączyć na zakład z podgięciem. Następnym elementem jest mocowanie kosza do łat – ten moment, w którym pojawia się najwięcej błędów. Aby to zrobić poprawnie, należy użyć specjalnych klamer.

  1. Wykończenie boków i krawędzi

Górną krawędź kosza należy ściąć według kształtu kalenicy, dolną zaś równolegle do okapu. Krawędzie blachy należy wyprofilować i zagiąć pod kątem prostym. Aby poprawnie zakończyć kosz, niezbędne jest zapewnienie mu miejsca spływu dla wody – zależy to przede wszystkim od budowy i formy dachu, jednak najczęstszym rozwiązaniem jest schodzenie kosza do rynny. Na koniec, połączenie kosza z połacią powinno zostać uszczelnione za pomocą klina kosza.

  1. Ułożenie pokrycia

Dachówki, którymi przykryty jest kosz, należy odpowiednio przyciąć. Wcześniej jednak należy dopasować ją do kosza i oznaczyć miejsce, gdzie następnie za pomocą tarczy diamentowej zostaną one docięte. Należy robić to poza połacią dachową, aby pył powstający przy cięciu nie osiadł na membranie i dachówkach, który zmniejsza paroprzepuszczalność pokrycia. Następnym krokiem będzie pomalowanie krawędzi zimną angobą, kolorystycznie dobraną do dachówki, a potem nawiercenie dachówki do klinkieru w części górnego zamka. Przez wywiercony otwór przewlekany jest stalowy drut, który łączy dachówkę z górną łatą. Krawędź w części górnego zamka także szlifujemy i montujemy spinkę do dachówki.

Previous post

Fakro zrobiła furorę na Budmie

Next post

Rewolucja energetyczna rozpocznie się w Australii?

No Comment

Leave a reply