DachyPokrycia dachowe

Zawód dekarz – czy można go odczarować?

Dekarz to zawód, który wyodrębnił się w XIX wieku, jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od deku czyli formy pokrycia dachowego z targanej słomy, przyciśniętej młodymi drzewkami i ciężkimi gałęziami. Z kolei od tej nazwy wywodzi się słowo dekować, czyli układać dach.

Dziś dekarz to rzemieślnik, który zajmuje się pokrywaniem dachu, jego naprawą oraz montażem orynnowania. Niejednokrotnie dekarz jest również cieślą, który stawia więźbę dachową lub w swojej ekipie zatrudnia różnych specjalistów np. cieślę, blacharza i dekarza.

Ostatnimi laty zawód dekarza przeżywa kryzys w zakresie kształcenia młodego pokolenia i jego chęci do wykonywania tego zawodu. Główną tego przyczyną stało się powszechne stwierdzenie, że szkoły zawodowe są tylko dla mniej zdolnych uczniów, którzy uważani są za gorszych od tych, którzy idą do liceów i na studia wyższe.

Ponadto ułatwiony i powszechny dostęp do szkolnictwa wyższego spowodował, że znaczna część młodzieży obiera właśnie tą drogę, rezygnując z kształcenia zawodowego. Tym sposobem na rynku pracy ciążo jest znaleźć obecnie rzemieślnika dekarza, którego zawód jest kojarzony z ciężką fizyczną pracą, która jest mało atrakcyjna dla młodych ludzi.

Czy jest jakiś sposób, aby odczarować ten zawód? Na pewno dużą rolę odgrywa tutaj wsparcie środowiska, szkoły i rodziny, a także samego środowiska dekarskiego. Młodym ludziom należy uświadomić, że praca fizyczna nie hańbi, a wręcz przeciwnie, może być bardzo atrakcyjna, również ze względu na warunki finansowe.

Obecnie w Polsce, przy znakomicie rozwijającym się budownictwie jednorodzinnym, dekarza są rozchwytywaną grupą zawodową, bo po prostu brakuje rąk do pracy. Stawki za wykonanie dachu są wiec atrakcyjne, co w szczególności może odczuć dekarz prowadzący swoją firmę czy jednoosobową działalność gospodarczą. Z pewnością wynagrodzenia tej grupy są wyższe niż osób pracujących na etatach w biurowcach.

Pierwszą akcję promującą prace dekarza w Polsce podjęło już Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, które zainicjowało powstanie Centralnej Akademii Dekarskiej w Poznaniu. Akademia oprócz promocji zawodu dekarza oferuje szkolenia doskonalące dla dekarzy, szkolenia czeladnicze i mistrzowskie oraz szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu dekarza i cieśli budowlanego.

Previous post

Zabezpieczenia przeciwśniegowe dla dachu i rynien

Next post

Rynny ocynkowane – trwałe na lata

No Comment

Leave a reply