Materiały

Klasy korozyjności: jak dobrać elementy stalowe

Niestety z wielu zalet stalowych produktów zawsze trzeba mieć na uwadze jedną, podstawową wadę, czyli podatność na korozję. Duży wpływ na powstawanie ognisk rdzy ma środowisko oraz przeznaczenie budynku. Dowiedz się, czym są klasy korozyjności.

Rdza może zaatakować nawet dobrze zabezpieczone pokrycia dachowe oraz systemy rynnowe – wystarczy tylko drobna rysa. Na szybkość z jaką korozja się rozprzestrzeni i ryzyko korozji ma wpływ kilka czynników, które uwzględniają tzw. klasy lub kategorie korozyjności, które zostały podane w normie PN-EN ISO 12944-2.

 • C1: kat. korozyjności bardzo mała
  Dotyczy to budynków ogrzewanych z czystą atmosferą, znajdujących się w klimacie umiarkowanym o suchym powietrzu i niskim zanieczyszczeniu. To wszelkiego rodzaju budynki mieszkalne, biura, sklepy, szkoły bądź hotele.
 • C2: kat. korozyjności mała
  Charakterystyczne dla budynków nieogrzewanych lub o wahającej się temperaturze i wilgotności (magazyny, hale sportowe). Dla środowiska oznacza to niski poziom zanieczyszczeń powietrza, np. tereny wiejskie.
 • C3: kat. korozyjności średnia
  Określa budynki zakładów produkcyjnych o dużej wilgotności i średnim stopniu zanieczyszczenia (np. mleczarnie, pralnie, warzelnie). Środowisko w tej klasie to obszary miejskie, strefy przemysłu lekkiego i obszary nadbrzeżne o małym zasoleniu. Atmosfera może zawierać zanieczyszczenia tlenkiem siarki (IV).
 • C4: kat korozyjności duża
  To wszelkiego rodzaju zakłady chemiczne i przemysłowe, w których dochodzi do kondensacji i zanieczyszczeń powietrza. Są to obszary przybrzeżne o umiarkowanym stężeniu soli i wysokiej wilgotności.
 • C5 I (przemysłowa) oraz M (morska): kat. korozyjności bardzo duża
  Dotyczy to obszarów przemysłowych z ciągłą kondensacją i dużym zanieczyszczeniem powietrza z procesów produkcyjnych. Na zewnątrz panują agresywna atmosfera. Są to obszary silnie uprzemysłowione oraz znajdujące się blisko morza. Zasolenie i wilgotność jest bardzo duża.

Znajomość odpowiednich klas korozyjności pozwala rozeznać się, jakie materiały stalowe można montować na budynkach oraz jakie zabezpieczenia antykorozyjne zastosować. Warto wiedzieć, że większość producentów rynien lub pokryć dachowych uzależnia od kategorii korozyjności długość gwarancji na swoje produkty. Im wyższa klasa, tym krótszy okres gwarancyjny.

Previous post

Bezpieczne wyjście na dach: wyłazy, stopnie, drabinki i inne

Next post

Gdzie w Polsce pada najwięcej?

No Comment

Leave a reply