DachyMateriały

Kominki dachowe: czym się różnią, jak montować?

Kominki dachowe, czyli zakończenia ciągu wentylacyjnego i odpowietrzającego pełnią ważne i odmienne funkcje. Bardzo ważny jest poprawny montaż obu tych instalacji, który ma wpływ na komfort mieszkania, a także bezpieczeństwo domowników.

Na dachu oprócz komina spalinowego, który odprowadza gazy i spaliny z instalacji grzewczej, znajdują się również kominy wentylacyjne i odpowietrzające. Ich montaż pozwala szczelnie zakończyć pion kanalizacyjny i rury wentylacyjne poprzez wyprowadzenie wylotów powyżej pokrycia dachowego. Co trzeba wiedzieć o kominkach dachowych?

Czym różnią się kominki wentylacyjne od odpowietrzających?

Zazwyczaj producenci pokryć dachowych oferują gotowe elementy dachówki z kominkiem, co stanowi integralne, szczelne i estetyczne wykończenie połaci. Fachowy dekarz nie powinien pomylić kominka wentylacyjnego z odpowietrzającym. Te pierwsze służą do odprowadzania (a nie do nawiewania) zużytego powietrza z takich pomieszczeń, jak łazienka, kuchnia czy pomieszczenia gospodarcze. Kominki odpowietrzające stanowią element instalacji kanalizacyjnej. Ich zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w rurach kanalizacyjnych, by nieczystości mogły swobodnie spływać. Kominek odpowietrzający odprowadza również gazy i brzydkie zapachy z kanalizacji.

Oprócz funkcji kominki te różnią się także średnicą przewodu. Kominek wentylacyjny musi mieć co najmniej 150 mm średnicy, w przypadku odpowietrzających ta średnica może być mniejsza: od 100 do 130 mm.

Montaż kominków

Wszelkiego rodzaju kominy są przewodami, które przecinają wszystkie warstwy poszycia dachu oraz jego pokrycie. W związku z tym bardzo ważna jest staranność montażu kominków, by zapobiec możliwym przeciekom. Istotny jest również wybór miejsca na dachu. Kominki wentylacyjne i odpowietrzające powinny znajdować się w najwyższej części dachu i nie niżej niż trzy pasy dachówki w dół od kalenicy. Zapewnia to prawidłowy ruch powietrza i wentylację grawitacyjną.

Dodatkowym elementem, który poprawia działanie przewodów i chroni przed wwiewaniem wiatru są nasady kominowe. Dzięki nim na zakończeniu przewodu wytwarza się podciśnienie wspomagające naturalny ciąg kanału.

Previous post

Jesteś hurtownikiem? Zgłoś się do konkursu Galeco

Next post

Dekarze o wielkich sercach

No Comment

Leave a reply