Materiały

Kwadraty górą – rynny w nowoczesnym domu

Jeśli ktokolwiek twierdzi, że moda dopada nas w każdym aspekcie życia, to ma z pewnością rację. Podążamy bowiem za nią nie tylko w kwestii ubioru czy nowych technologii, ale także… przestrzeni, w której mieszkamy. W przypadku domów, najnowszy krzyk mody to budynki minimalistyczne, o prostej i surowej bryle. O taki dom trzeba jednak odpowiednio zadbać, m.in. zakładając odpowiedni system orynnowania. Przekonajmy się więc, jaki sposób odprowadzania wody będzie w nowoczesnym budownictwie najlepszy.

Kwestia doboru orynnowania może wydawać się mało priorytetowa podczas budowania domu. Jeśli zgłębić jednak temat, okazuje się, że jest wręcz przeciwnie – system rynnowy pełni w budynku ważną funkcję odprowadzania wody z dachu. Pomyślmy tylko – jeśli rozwiązanie to nie działałoby prawidłowo, narazilibyśmy elewację na nadmierny kontakt z wilgocią; a stąd już przecież tylko prosta droga do poważniejszych uszkodzeń. Stawiając więc nowoczesny, piękny budynek, musimy zadbać, by służył nam on przez lata. Koniecznie zastanówmy się więc, jakiego typu rynny najlepiej nadają się do naszego minimalistycznego domu.

Kwadraty górą!

Co jest dziś szczególnie modne, jeśli chodzi o styl minimalistyczny? Z pewnością są to geometryczne, wyraziste kształty. Tylko jak powiązać to z rynną…? Możecie się zdziwić, ale to możliwe! Jeszcze nie tak dawno temu, firma Galeco, znana jako producent dobrych systemów odprowadzania wody, wprowadziła do swojej oferty specjalne, nietypowe rynny. Od zwykłych rynien o półokrągłym profilu różnią się one tym, że ich przekrój ma kształt kwadratowy. W tej chwili w sprzedaży dostępne są trzy typy orynnowania w kwadracie; stalowe z systemu Galeco STAL2, z tworzywa z systemu Galeco PVC2, oraz rynny niewidoczne, przeznaczone do zabudowy w elewacji budynku.

Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się w nowoczesnych domach o surowej bryle, podkreślając ich wyjątkowy styl. Jeśli chodzi o aspekty praktyczne, rynny kwadratowe sprawdzają się tu równie dobrze, co standardowe.

Estetycznie i bezpiecznie

Jakie są inne propozycje nowoczesnego orynnowania? Ostatni krzyk mody to rynny do dachów bezokapowych. Na tle innych wyróżniają się one tym, że… są całkowicie niewidoczne, gdy spojrzymy na bryłę budynku. Montuje się je jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji. Dzięki temu zabiegowi, rynna wraz z rurą spustową zostają zamaskowane, a my możemy cieszyć się prostym, modernistycznym stylem w najlepszym wydaniu. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne dla tych, którzy nie boją się pójść naprawdę daleko w minimalnej aranżacji, zakładając zupełnie płaski dach. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto nie tylko zadbać o właściwy system orynnowania, ale także odpowiedni sposób odwodnienia dachu płaskiego. Poniżej omówimy trzy podstawowe metody odprowadzania wody z tej nietypowej konstrukcji.

Previous post

Rynna rynnie nierówna - rodzaje orynnowania

Next post

Przezorny zawsze ubezpieczony

No Comment

Leave a reply